Zużyty sprzęt AGD i RTV – czy można go oddać do skupu złomu?

Z roku na rok kupujemy coraz więcej elektroniki, jednocześnie zwiększając produkcję elektroodpadów. Ich rosnące ilości stanowią poważny problem ekologiczny i społeczny. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że stary lub zepsuty telewizor, pralka czy komputer mogą zagrażać zdrowiu i środowisku. Jak zatem bezpiecznie się ich pozbywać? Czy można wyrzucać elektroodpady do kosza na śmieci lub zanosić je na skup złomu? Odpowiadamy na wszystkie najważniejsze pytania!

Elektroodpady – czy to rzeczywiście duży problem?

Czy wiesz, że tylko w 2019 roku na świecie powstały ponad 53 miliony ton nowych elektroodpadów? Oznacza to, że każdy mieszkaniec naszej planety wyprodukował średnio 7 kg e-śmieci. Jednocześnie tylko 17% z tej ogromnej ilości elektronicznego złomu zostało poddane recyklingowi. Liczby te powinny każdemu odpowiedzialnemu człowiekowi uwiadamiać, z jak wielkim problemem mierzy się świat, jeśli chodzi o zużyty sprzęt AGD/RTV.

To oczywiste, że bez elektroniki nie da się dziś już żyć. Jednak biorąc pod uwagę fatalne konsekwencje zwiększającej się ilości elektroodpadów, trzeba zrobić wszystko, by zamiast na nielegalne złomowisko, w jak największym stopniu trafiały one do ponownego przetworzenia.

Zdrowotne, społeczne, gospodarcze i ekologiczne skutki wzrostu produkcji elektrośmieci to m.in.:

 • skażenie wód, gleby oraz powietrza substancjami zawartymi w wielu starych urządzeniach,
 • wzrost ryzyka zachorowań na nowotwory oraz choroby cywilizacyjne,
 • powiększanie się dziury ozonowej,
 • ograniczenie obszaru naturalnych siedlisk zwierząt poprzez ich zaśmiecanie,
 • brak możliwości odzyskania cennych pierwiastków oraz materiałów znajdujących się w e-odpadach.

Konsekwencji składowania elektroodpadów w domach, na działkach, nielegalnych złomowiskach czy lasach jest niestety znacznie więcej. Jednak już te wymienione pozwalają dostrzec skalę problemu, z którym musi radzić sobie nasza planeta. Brak możliwości przetworzenia odpadów zwiększa konieczność wydobycia surowców, co pogłębia degradację środowiska i generuje jeszcze większe koszty. Jak więc zadbać o to, by elektroodpady nie trafiały na wysypiska, lecz do miejsc, w których będą mogły otrzymać „drugie życie”?

Co mówi prawo?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami surowo zabronione jest wyrzucanie elektrośmieci do kosza razem z innymi odpadami produkowanymi w gospodarstwach domowych oraz firmach. Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym przewiduje za to karę administracyjną w wysokości nawet do 5000 zł. Jednocześnie na mocy przywołanych regulacji, każdy producent zobowiązany jest do oznakowania sprzętu elektronicznego odpowiednim symbolem przekreślonego kosza. Za jego nieumieszczenie także grożą kary pieniężne.

Wyrzucanie elektroodpadów do śmieci, to zdecydowanie najgorsze z możliwych rozwiązań – nie tylko ze względu na możliwość otrzymania kary. Problem częściowo rozwiązuje odbiór zużytego sprzętu przez sklep AGD/RTV, który ma obowiązek go od nas przyjąć, jednak tylko w określonym przypadku.

Współpraca ze sklepami

Przypadkiem tym jest zakup nowego urządzenia w punkcie stacjonarnym lub przez internet. Zwykle tylko przy kupnie telewizora, odkurzacza czy lodówki, możemy pozbyć się starych sprzętów. Niestety, trzeba liczyć się z jeszcze jednym ograniczeniem – sklep świadczący odbiór zużytych e-odpadów, nie musi zapewnić dla nich transportu, więc staje się to obowiązkiem właściciela.

Jakie sprzęty przyjmie nasz skup złomu?

Na szczęście nowelizacja przepisów daje posiadaczom elektroodpadów jeszcze jedno, znacznie wygodniejsze, w pełni legalne rozwiązanie. Jest nim przekazanie zużytego sprzętu elektronicznego firmie prowadzącej skup złomu i surowców wtórnych. Korzystając z tej opcji, możesz oddać dowolny zużyty sprzęt AGD/RTV – niezależnie od tego, czy wymieniasz go na nowy, czy po prostu chcesz się go pozbyć. Taką możliwość daje nasze poznańskie złomowisko, wpisane do rejestru prowadzonego przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Dzięki temu możesz zostawić u nas:

 • pralkę,
 • zmywarkę,
 • lodówkę,
 • kuchenkę mikrofalową,
 • odkurzacz,
 • czajnik elektryczny,

a także wszystkie pozostałe sprzęty AGD/RTV, nadające się do ponownego przetworzenia.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Coraz szybsze zużywanie się elektroniki powoduje, że e-odpady znajdują się dziś w każdym domu. Chcesz pozbyć się ich legalnie i bezproblemowo? Skontaktuj się z naszym skupem złomu i surowców wtórnych w Poznaniu przy ulicy Krańcowej. Dostarcz do nas zużyty elektrosprzęt lub zamów odbiór e-śmieci ze swojej posesji, przy okazji pozbywając się zalegającego złomu!