Złom – czym jest i dlaczego lepiej oddać go do skupu niż na wysypisko?

Sprzedaż złomu do skupu może okazać się dobrym pomysłem na dorobienie całkiem pokaźnej kwoty pieniędzy. Zbieranie złomu i przekazywanie go do odpowiedniego punktu może być naprawdę opłacalne, zwłaszcza jeśli będziemy systematyczni. Co zalicza się do złomu i jakie materiały można oddać do skupu? Podpowiadamy poniżej.

Czym dokładnie jest złom?

Mianem złomu są określane wszystkie przedmioty metalowe, które mogą zostać poddane procesowi recyklingu, na przykład poprzez ich stopienie i powtórne wykorzystanie do produkcji innego surowca. Oddawanie zużytych części przedmiotów, które nie nadają się już do użytku, odgrywa bardzo istotną rolę w ochronie otaczającego nas środowiska przyrodniczego.

Do złomu zaliczane są wszystkie produkty metalowe nadające się do recyklingu, a więc:

  • odpady metalowe powstałe w procesach produkcyjnych,
  • stare karoserie samochodowe,
  • elementy konstrukcyjne z budynków z rozbiórki,
  • metalowe odpady komunalne (puszki, różnego rodzaju metalowe pojemniki itp.).

Skup złomu stalowego i metali kolorowych

Ze względu na rodzaj metalu wyróżnia się kilka rodzajów złomu. Złom stalowy dzieli się na ciężki oraz lekki. Do złomu ciężkiego zalicza się między innymi pręty zbrojeniowe, grube rury, a także kształtowniki wykorzystywane do budowy różnego rodzaju elementów architektonicznych. Natomiast za złom lekki uznawane są wszystkie te elementy, które nie przekraczają swoją grubością 4 milimetrów. Mogą to być np. rozmaite blachy.

Metalami kolorowymi są określane wszystkie metale nieżelazne wraz ze stopami. Do skupu metali kolorowych możemy więc oddać odpady aluminiowe (w tym puszki), miedziane, ołowiane, a także mosiężne. W tym miejscu warto dodać, że działające legalnie skupy złomu nie przyjmują miedzianych monet – wszystko to dlatego, że w Polsce sprzedaż pieniędzy znajdujących się w obiegu jest po prostu niezgodna z prawem.

Ile kosztuje złom?

Na początku warto prześledzić dane, z których być może nie zdajemy sobie sprawy. Na całym świecie każdego roku zużywanych jest blisko 250 miliardów puszek, w tym ponad 70% tych wytworzonych z aluminium. Statystyczny obywatel Polski każdego roku nabywa prawie 70 różnych produktów puszkowanych. I tu pojawia się pytanie – co robimy z odpadami po konsumpcji? Zdecydowana większość osób wyrzuca je do śmieci, a tymczasem można przekazać je do odpowiedniego punktu.

Skupy złomu oferują różnego rodzaju stawki, ale są one uzależnione głównie od tego, jak dużo złomu sprzedają klienci. W sytuacji, kiedy w danym roku złomu jest niewiele, to jego ceny również rosną w górę i wówczas można zarobić najwięcej. Natomiast gdy każdego dnia do skupów są przynoszone duże ilości złomu, wówczas jego ceny automatycznie szybują w dół.

A na jakich odpadach metalowych można zarobić najwięcej? Oto przykłady najdroższych surowców:

  • cyna – nawet do 85 zł za kg,
  • nikiel – do 35 zł za kg,
  • żelazomobilden – do 30 zł za kg,
  • brąz – do 24 zł za kg,
  • miedź – do 23 zł za kg.

Co można sprzedać na skupie złomu?

Skupy złomu najczęściej przyjmują przede wszystkim takie odpady jak aluminiowe puszki. Wśród złomu, za który chętnie zapłaci nam skup, znajdują się także elementy powstałe przy pracach remontowych i budowlanych. Po budowie lub generalnym remoncie mieszkania można oddać do skupu, chociażby stare grzejniki, klamki czy różnego rodzaju części metalowe z mebli (okucia, stelaże).

Niektóre skupy przyjmują również stare pojazdy. Legalnie działające firmy tego typu nie tylko płacą klientom za przekazane w ich ręce samochody, ale także zapewniają fachowe doradztwo przy procesie kasacji auta, wydając zaświadczenie niezbędne do wyrejestrowania pojazdu oddanego na złom.

Jak widać, nie ma żadnych powodów, dla których lepiej zostawić złom na śmietnisku niż oddać go do skupu. W ten sposób przyczyniamy się nie tylko do ochrony przyrody, ale także możemy zarobić dodatkowe pieniądze.