Transportowanie złomu – najważniejsze informacje

Sprzedaż złomu w skupie w dalszym ciągu stanowi doskonały sposób na zdobycie dodatkowych pieniędzy. Odpady takie jak stare blachy, akumulatory, miedź, grzejniki, puszki czy profile, znajdą się zapewne w każdym gospodarstwie domowym, rolnym lub przedsiębiorstwie. Zamiast zagracać cenną przestrzeń, mogą stać się dodatkowym źródłem zysków dla Twojego budżetu. Organizując ich transport do punktu składowania lub zamawiając wywóz złomu z posesji, najlepiej zwrócić się do profesjonalistów, którzy przeprowadzą wszystko według obowiązujących standardów. Jak powinien wyglądać bezpieczny, zgodny z prawem przewóz metali?

Bezpieczeństwo przewozu złomu

Bez względu na to, czy zamierzasz sprzedać odpady ze stali, miedzi, aluminium, różnego rodzaju auto-części, czy może nawet stary samochód, przewiezienie musi odbyć się specjalnie przeznaczonymi do tego pojazdami. Transportowanie starego żelastwa albo elektrośmieci samochodem osobowym lub „zwykłym” busem może skończyć się awarią, a nawet spowodować zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Duża masa własna, zły stan techniczny, zanieczyszczenie toksycznymi substancjami – to tylko niektóre właściwości surowców przyjmowanych przez skup złomu. Nietrudno wyobrazić sobie, że organizowanie przewozu takich materiałów nieprzystosowanymi autami lub przyczepami może być bardzo niebezpieczne.

Zezwolenia i formalności

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o odpadach, na przewóz złomu nie wydaje się już specjalnych zezwoleń. Nie oznacza to jednak, że jego wywóz z posesji może wykonać każdy. Przedsiębiorca chcący podjąć się takiej usługi musi zarejestrować się w rejestrze BDO i uzyskać odpowiedni wpis oraz indywidualny, 9-cyfrowy numer rejestrowy. Obowiązek ten nie dotyczy transportu odpadów wytwarzanych samodzielnie, jednak i w tym przypadku warto powierzyć odbiór specjalistom.

Do obowiązków przewożącego złom na podstawie wpisu do rejestru BDO należą:

  • odpowiednie przystosowanie i oznakowanie pojazdu,
  • sporządzenie dokumentu potwierdzającego rodzaj przewożonych surowców,
  • posiadanie danych zleceniodawcy wywozu lub odbioru z posesji.

Czym można transportować złom?

Aby przewóz szczególnie niebezpiecznych odpadów, do jakich często zalicza się również złom, nie zagrażał niczyjemu zdrowiu, życiu ani porządkowi publicznemu, konieczne jest wykonywanie go właściwymi pojazdami. Zapewnieniu optymalnych warunków służą odpowiednie kontenery wykonane ze stali i przystosowane do transportu hakowego (lub na platformie). Ważne, by oprócz odpowiednio grubych ścian i mocnej konstrukcji, posiadały one tak samo solidne bramy, klapy oraz dodatkowe zabezpieczenia zapobiegające przypadkowemu otwarciu pojemnika.

Szybki i sprawny transport zapewnia także korzystanie z samochodów samozaładowczych. Na wyposażeniu każdego punktu skupu powinna znaleźć się też precyzyjna waga elektroniczna, pozwalająca na dokładne określenie masy dostarczonego surowca.

Chcesz sprzedać złom? Sprawdź bieżące ceny!

Pomimo globalnego spowolnienia gospodarczego, wywołanego trwającą pandemią, popyt na stal, miedź czy aluminium nieustannie rośnie. Nie trzeba dodawać, że dotyczy to również zwiększonego zapotrzebowania na recykling tych surowców, dlatego cena złomu w skupie także wzrasta. Do najbardziej opłacalnych przedmiotów należą z pewnością kable miedziane, czysta miedź, cyna oraz wyroby z mosiądzu. Aktualne średnie stawki, jakie obowiązują w 2021 roku w Poznaniu i większości województwa, znajdziesz tutaj.

Zleć wywóz złomu lub odwiedź nasz skup w Poznaniu!

Chcesz pozbyć się odpadów stalowych oraz złomu metali kolorowych ze swojej firmy bądź domu i dobrze na tym zarobić? Interesuje Cię legalna i wygodna sprzedaż za atrakcyjną cenę? Już dziś skontaktuj się z naszym skupem w Poznaniu i zamów odbiór z konkretnej posesji! Nie musisz wychodzić z domu – przyjedziemy własnym transportem, załadujemy i odbierzemy metalowe odpady z Twojego ogrodu, garażu, działki lub firmy. Oferujemy również dodatkowe usługi takie jak wynajem kontenerów na złom czy wywóz gruzu z posesji. Skorzystaj z atrakcyjnej, rzetelnej wyceny i pozbądź się zalegających odpadów, jednocześnie powiększając swój domowy albo firmowy budżet.