Różnice w skupie kabli. Kable miedziane a aluminiowe

Przewody elektryczne to od lat jeden z najczęściej przyjmowanych przez skup złomu surowców wtórnych. Powodów, dla których kable cieszą się tak ogromną popularnością, jest kilka. Przede wszystkim, są one powszechnie dostępnych produktem, który każdy z nas znajdzie w swoim otoczeniu. Jednak przewody i kable instalacyjne to również cenne źródło drogich metali kolorowych: przede wszystkim miedzi oraz aluminium. To właśnie te dwa pierwiastki najczęściej wykorzystuje się do produkcji okablowania. Wyjaśniamy, czym różnią się poszczególne surowce i co wpływa na zróżnicowane ceny skupu kabli z miedzi oraz aluminium.

Kable miedziane i ich specyfika

Od lat miedź jest najpowszechniejszym materiałem stosowanym do wyrobu przewodów elektrycznych oraz energetycznych. Wszystko ze względu na bardzo pożądane właściwości fizyczne oraz chemiczne tego metalu. Do najważniejszych czynników, determinujących wykorzystanie miedzi na masową skalę w przemyśle kablowym należą m.in.:

 • doskonałe przewodnictwo cieplne oraz elektryczne,
 • mała podatność na zmiany objętości na skutek temperatury,
 • bardzo wysoka odporność na korozję,
 • najlepsza lutowność ze wszystkich metali kolorowych,
 • brak podatności na pełzanie w temperaturze pokojowej,
 • wytrzymałość na działanie agresywnych środków i preparatów chemicznych,
 • nisza rezystywność (100) w porównaniu z aluminium (160),
 • większy ciężar własny, powodujący lepszą stabilność układania kabli w różnych środowiskach.

Biorąc pod uwagę tak szeroki zestaw parametrów, nie dziwi fakt, że miedź jest powszechnie wykorzystywana zarówno przy produkcji przewodów i kabli elektronicznych, jak i w instalacjach energetycznych i telekomunikacyjnych.

Charakterystyka kabli aluminiowych

W wielu dziedzinach alternatywę dla żyły miedzianej stanowi kabel aluminiowy. Widać to szczególnie w tych branżach, gdzie właściwości fizyko-chemiczne przewodów nie są tak istotne, a dużo bardziej liczy się ich lekkość oraz szybkość montażu. Jako surowiec, aluminium jest lżejsze od miedzi o blisko 70%. Właśnie ze względu na mniejszy ciężar, to właśnie kable aluminiowe wykorzystywane są m.in., do wykonywania przewodów i całych przęseł linii energetycznych. Z uwagi na fakt, iż glin jest słabszym przewodnikiem niż miedź, uzyskanie tych samych parametrów wiąże się jednak z koniecznością zastosowania trzykrotnie grubszego kabla.

Podsumowując, przewody aluminiowe charakteryzują się:

 • niższym przewodnictwem cieplnym i elektrycznym od miedzi,
 • wysoką rezystywnością,
 • ponad trzykrotnie mniejszym ciężarem własnym niż miedź,
 • dużą elastycznością i większą rozciągliwością,
 • łatwiejszym montażem w stosunku do kabli miedzianych.

Lekkość i elastyczność surowca powoduje, że materiał ten coraz częściej wykorzystywany jest w przemyśle samochodowym oraz lotniczym, gdzie stosuje się już kompletne wiązki kabli aluminiowych.

Które kable opłaca się sprzedawać?

Firmy prowadzące skup kabli i metali kolorowych przyjmują od klientów zarówno przewody miedziane, jak i aluminiowe. Oczywiście miedź, w zależności od jej rodzaju i jakości, może być nawet trzykrotnie droższa niż aluminium. Jednak oba surowce zdecydowanie opłaca się sprzedać, jeśli dysponujemy starymi, bezużytecznymi wiązkami czy żyłami. Bardzo często zalegają one w garażach czy na działkach, jako odpady poremontowe, a oddanie ich na złomowisko razem z elementami stalowymi znacznie obniży możliwy zysk ze sprzedaży. Jeśli więc masz na sprzedaż kable, warto poświęcić trochę czasu na ich segregację, by cieszyć się znacznie wyższą ceną w skupie.

Odbiór złomu i metali kolorowych

W naszej firmie CAR PLAC sprzedasz zarówno stare przewody miedziane, jak i kable z aluminium. Oferujemy również odbiór pozostałych metali kolorowych, takich jak mosiądz, cyna czy cynk. Podstawiamy kontenery na złom na terenie wszystkich rejonów Poznania: od Dębca po Piątkowo. Działamy również na terenie Przeźmierowa i okolicznych miast. Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz pozbyć się zalegającego w garażu lub ogrodzie odpadu i dodatkowo wzbogacić swój domowy budżet.