Rosnące ceny w skupach złomu – co opłaca się sprzedawać?

Trwa hossa na rynku surowców wtórnych. Ceny złomu od kilku miesięcy utrzymują się na wysokim, stabilnym poziomie. Jeśli więc do tej pory wstrzymywałeś się z decyzją o oddaniu odpadów do skupu, teraz jest na to najlepszy moment. Sprawdź, ile właściwie kosztują poszczególne metale kolorowe, jakie są ceny złomu stalowego i czy nadal opłaca się oddawać na złomowisko kable oraz wyroby miedziane.

Surowce wtórne – rynkowa hossa trwa!

Co sprawia, że osoby regularnie śledzące ceny złomu w skupach i na światowych giełdach od kilku miesięcy nie kryją zdziwienia? Na globalną hossę na rynku surowców wtórnych, metali nieżelaznych oraz kabli wpływa kilka ważnych czynników. Jednym z nich jest oczywiście pandemia COVID-19, która wpłynęła na spadek cen ropy naftowej. Prognozowany wzrost gospodarczy po tzw. koronakryzysie już dziś generuje zwiększony popyt na duże inwestycje, co również nie pozostaje bez wpływu na sektor surowców.

Na to wszystko nakładają się też kwestie związane z ekologią i presja na zmniejszanie poziomu eksploatacji złóż surowców. Jak nietrudno się domyślić, zapotrzebowanie na metale i stopy musi zostać zrównoważone efektywnym recyklingiem. Kolejnym argumentem, który tłumaczy rosnącą konieczność przetwarzania metali, są finanse – odzysk surowców wtórnych będzie znacznie tańszy niż ich wydobycie. Co w tej chwili najbardziej opłaca się sprzedawać?

Skup metali nieszlachetnych – cyna, mosiądz, aluminium

Opinią najdroższych surowców wtórnych niezmiennie cieszą się kruszce szlachetne, takie jak złoto, srebro czy platyna. Jednak dla statystycznego konsumenta znacznie łatwiej dostępne są metale kolorowe oraz ich stopy – niezawierające żelaza.

Do najpopularniejszych surowców tego typu należą:

  • cyna – używana m.in. do lutowania, zabezpieczania metalowych wyrobów oraz napraw samochodowych; średnia cena w skupie wynosi 34-45 zł brutto za kilogram – w przypadku odpadów o zawartości powyżej 90% cyny, można zarobić nawet 60 zł/kg,
  • mosiądz – będący stopem miedzi i cynku, skupowany obecnie po 8-10 zł/kg (mosiądz pobiał),
  • aluminium – powszechnie wykorzystywane do produkcji przewodów, puszek, blach, profili montażowych i części samochodowych; średnie ceny skupu aluminium wahają się od 2-2,50 zł za kilogram puszek przez 4 zł za niemalowane aluminiowe profile, aż po 10 zł za aluminiowo-miedziane chłodnice.

Kolejnym materiałem, który warto sprzedawać w skupie metali i surowców wtórnych jest złom niklowy. Jego ceny oscylują w granicach od 30 do nawet 40 zł za kilogram. Szansę na atrakcyjny zarobek stanowi też zbycie węglików spiekanych – stosowanych m.in. w produkcji wierteł, noży do tokarek oraz wielu innych urządzeń do obróbki. W tym przypadku cena, w zależności od jakości surowca, może wynosić nawet 50-60 zł za kilogram.

Miedź – najcenniejszy surowiec wtórny?

Jednym z najczęściej sprzedawanych metali nieszlachetnych – z uwagi na dużą dostępność – jest miedź. Wykorzystywana do produkcji armatury sanitarnej, rur, przewodów grzewczych, chłodnic, kabli instalacyjnych, rynien czy blach, może w skupie kosztować od kilkunastu do nawet 30 zł/kg.

Nieco mniej zarobisz na sprzedaży przewodów i kabli miedzianych, jednak i tutaj sprzedaż może okazać się bardzo korzystna. Niższą cenę rekompensuje wysoka podaż, gdyż kable miedziane występują w wielu urządzeniach – z pewnością znajdziesz je w swoim najbliższym otoczeniu.

Chcesz sprzedać złom? Skontaktuj się z nami!

Chcesz z zyskiem sprzedać złom metali kolorowych, kable miedziane lub inne surowce wtórne? Odwiedź nasz skup złomu w Poznaniu lub zatelefonuj i zamów odbiór odpadów prosto z Twojej posesji. Współpracujemy z Klientami indywidualnymi oraz firmami. Oferujemy najlepsze ceny i możliwość wynajmu kontenerów na złom, gruz i odpady poremontowe. Z nami szybko, legalnie i bezpiecznie pozbędziesz się składowanych pozostałości. Co więcej, atrakcyjne warunki współpracy gwarantowane przez nasz skup metali, pozwolą Ci sprzedać złom bardzo zadowalającym zyskiem.