Recykling surowców wtórnych – co warto wiedzieć?

Obowiązujące już od kilku lat przepisy nakładają na polskich konsumentów obowiązek segregacji wytwarzanych odpadów. Jak w praktyce wygląda recykling surowców wtórnych i czy Polacy robią to poprawnie? Dlaczego warto odwiedzać skup złomu i zostawiać tam metale oraz wszelkie odpady mogące otrzymać przysłowiowe „drugie życie”? Poznaj wszystkie zalety skutecznej segregacji i przekonaj się, ile można zarobić na współpracy ze sprawdzonym skupem złomu!

Czy Polacy efektywnie segregują surowce wtórne?

Badania przeprowadzone wśród polskich obywateli nie pozostawiają wątpliwości: choć większość z nas ma świadomość tego, jak ważny jest recykling i segregacja odpadów, to teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką. Statystyczny Polak aż 1/3 odpadów nadających się do segregacji wrzuca do śmieci zmieszanych. Krajowa gospodarka traci rocznie przez to ok. 99 milionów euro.

Powodem wcale nie są lenistwo czy ignorancja, ale brak konkretnych, czytelnych wytycznych oraz informacji. Aż 59% badanych przyznaje, że mając wątpliwości, czy dany odpad nadaje się do segregacji, wyrzuca go do kosza na śmieci niesegregowane. Dotyczy to głównie zużytych opakowań, ale równiej metali i wielu innych surowców wtórnych, które można zanieść na wysypisko lub do skupu złomu.

Asekuracyjna postawa wynika również z tego, że konsumenci nie chcą zanieczyszczać wcześniej posegregowanych odpadów. Wielu badanych wskazuje także na niejasne informacje umieszczane na opakowaniach. Dotyczą one np. tego, czy brudny kubek po jogurcie powinien trafić do pojemnika na surowce wtórne, czy raczej do kosza na śmieci.

Większa ilość złomu – co zrobić?

Poza odpadami generowanymi przez codzienną konsumpcję, zjawisko niewłaściwej segregacji dotyczy też innych surowców wtórnych – głównie złomu. Dysponując odpowiednią ilością stali, żeliwa, starych części samochodowych, przewodów oraz metali szlachetnych – np. miedzi, aluminium bądź mosiądzu – możesz dokonać korzystnej sprzedaży w skupie. W ten sposób nie tylko pozbędziesz się zalegających odpadów, ale – biorąc pod uwagę atrakcyjne ceny złomu – znacząco zasilisz swój budżet.

Wybierając nasz skup złomu w Poznaniu, nie musisz nawet wychodzić z domu. Możesz przekazać nam surowce do recyklingu, zamawiając ich odbiór z Twojej posesji. Jeśli regularnie produkujesz odpady metalowe, np. w domowym warsztacie lub firmie, zaoferujemy Ci podstawienie kontenera na surowce wtórne, a także jego sprawny i wygodny wywóz.

Oddawanie surowców wtórnych do skupu – ile można na tym zarobić?

Wygoda, z jaką wiąże się sprzedaż złomu i surowców wtórnych w naszym skupie to niejedyny powód, dla którego warto z nami współpracować. Dzięki kontaktom z odbiorcami i długoletniej obecności na rynku gwarantujemy atrakcyjne ceny za złom stalowy, stopy, kable oraz metale kolorowe.

To właśnie ta ostatnia kategoria odpadów pozwala zarobić najwięcej. Kilogram czystej miedzi to zysk w granicach od kilkunastu do ponad 20 zł. W podobnej cenie sprzedasz mosiądz, a za kilogram cyny zarobisz znacznie więcej. Warto rozejrzeć się w garażu lub warsztacie za starymi, nieużywanymi kablami oraz przewodami – je także możesz sprzedać z zyskiem, podobnie jak aluminiowe puszki, blachy, chłodnice czy felgi. Oczywiście, ostateczna cena złomu metali kolorowych zależy od ich czystości i procentowej zawartości surowca, jednak sprzedaż w skupie zawsze będzie intratnym interesem.

Zapoznaj się z naszą bieżącą ofertą!

Jeśli kwestie związane z przetwarzaniem odpadów, ekologią oraz ochroną środowiska nie są Ci obojętne, zapraszamy do współpracy. W naszym skupie złomu i surowców wtórnych przy ul. Krańcowej 9 w Poznaniu sprzedasz złom stalowy oraz metale kolorowe do recyklingu. Zapewniamy również odbiór surowców wtórnych – makulatury, szkła oraz tworzyw sztucznych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów, oferujemy także podstawianie kontenerów oraz odbiór złomu od firm i z prywatnych posesji. Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami! Z chęcią udzielimy Ci wyczerpujących informacji.