Recykling elektrozłomu – co to?

Coraz częstsze wymiany sprzętu elektronicznego, powodowane postępem technologicznym oraz skróceniem czasu „życia” urządzeń przyczyniają się do gwałtownego wzrostu ilości elektrośmieci. Każdego roku ludzie na całym świecie produkują ich ponad 50 milionów ton. To z kolei zwiększa zapotrzebowanie na miedź oraz inne metale i tworzywa, które znajdują się w zużytych telefonach, komputerach, telewizorach czy sprzęcie AGD. Sprzymierzeńcem recyklingu elektroodpadów od lat są firmy prowadzące skup złomu oraz odbiór tego rodzaju surowców. Sprawdź, jak wygląda proces ich przetwarzania!

Skąd się biorą elektrośmieci?

Niskie ceny sprzętu AGD/RTV w połączeniu z coraz wyższymi zarobkami zachęcają użytkowników do częstszych zakupów takich urządzeń. Większość z nas chce być „na bieżąco” ze zmianami technologicznymi, mieć do dyspozycji nowoczesne funkcje. Wszystko to sprawia, że na naszej planecie przybywa elektroodpadów.

Rzeczywistość wygląda tak, że na razie ilość złomu metali nieżelaznych oraz szlachetnych, zamiast maleć – rośnie wprost proporcjonalnie do liczby produkowanych urządzeń. Atrakcyjna cena złomu miedzi oraz innych surowców w skupie sprzyja popularności oddawania do recyklingu zużytych pralek, lodówek, telewizorów czy laptopów. Większość z nich zbudowana jest zarówno z metali, jak i tworzyw sztucznych, przez co po okresie eksploatacji stają ­­się one niebezpiecznym dla środowiska odpadem.

Zagrożenia dla środowiska

W starych urządzeniach elektronicznych znajduje się mnóstwo szkodliwych dla środowiska i zdrowia ludzkiego substancji. Ryzyko ich przeniknięcia do gleby lub zanieczyszczenia wody albo powietrza wymusza konieczność odpowiedniego składowania oraz odbioru elektrośmieci przez wyspecjalizowane firmy i skupy. W zależności od sprzętu mogą znajdować się w nim nie tylko miedź i aluminium, ale również takie związki i substancje szkodliwe, jak:

  • azbest – będący przyczyną wielu groźnych chorób układu oddechowego,
  • chrom – mogący powodować choroby skóry,
  • ołów – będący rakotwórczym oraz toksycznym pierwiastkiem,
  • rtęć – mogąca wywoływać uszkodzenia wzroku, słuchu, choroby nerek oraz nowotwory,
  • kadm – przyczyniający się do zmian nowotworowych,
  • związki bromu – będące przyczyną schorzeń neurologicznych oraz dolegliwości układu rozrodczego.

Nieodpowiednie składowanie lub wyrzucanie elektrośmieci do śmietnika z innymi odpadami – oprócz tego, że szkodliwe dla środowiska oraz ludzi – są również nielegalne. Na zdecydowanej większości takich sprzętów znajdziesz naklejkę informującą o zakazie umieszczania ich w koszu. W Polsce przepisy w tym zakresie reguluje ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z 2005 r.

Recykling elektrozłomu – jak to działa?

Najczęściej stosowaną metodą przetwarzania odpadów elektrycznych przez firmy prowadzące skup oraz odbiór złomu jest separacja fizyczna połączona z obróbką mechaniczną. Urządzenia są demontowane, a uzyskiwane w ten sposób tworzywa segregowane na grupy. W ten sposób otrzymywany jest m.in. złom miedzi, aluminium, tworzywa sztuczne czy metale szlachetne. Dzięki kolejnym etapom obróbki uzyskiwane są surowce, które mogą zostać ponownie wykorzystane. Coraz więcej dostępnych w sprzedaży produktów to wyroby całkowicie lub częściowo uzyskiwane na drodze recyklingu. Mowa tutaj m.in. o instrumentach muzycznych, artykułach medycznych czy akcesoriach samochodowych, a ostatnio coraz częściej także o odzieży, butach i elektronice.

Dlaczego to takie ważne?

Dzięki recyklingowi możliwe jest odzyskiwanie wielu cennych surowców, które – jako złom – mogą posłużyć do produkcji kolejnych wyrobów. To z kolei umożliwia ograniczenie eksploatacji złóż i procesów produkcyjnych – znacznie bardziej kosztownych i szkodliwych dla środowiska. W ten sposób zmniejsza się ilość dwutlenku węgla oraz wielu innych szkodliwych substancji, będących efektem wydobywania miedzi, aluminium czy produkcji plastiku. Jednocześnie, przetwarzanie surowców pozwala ograniczyć ogromną ilość elektroodpadów.

Odbiór i skup złomu w Poznaniu? Sprawdź nas!

Odwiedź nasz skup złomu i metali kolorowych w Poznaniu i pozbądź się zalegających odpadów. Zapewniamy odbiór złomu miedzianego, akumulatorów, kabli oraz pozostałych surowców wtórnych z własnym transportem. Dodatkowo skupujemy w dwóch punktach – w Poznaniu przy ulicy Krańcowej 9 oraz w Przeźmierowie przy ulicy Wichrowej 22. Atrakcyjna cena w połączeniu z kompleksową obsługą, pozwolą Ci szybko i w pełni legalnie pozbyć się zalegających odpadów!