Od czego zależy cena skupu kabla?

W garażu, piwnicy, na strychu, na placu budowy lub w mieszkaniu po świeżo wykonanym remoncie – wszędzie tam, możesz znaleźć stare kable i przewody elektryczne. Zazwyczaj, zalegają one w pomieszczeniach, zabierając tak cenną, wolną przestrzeń. Jednocześnie, jako niebezpieczny odpad, mogą stwarzać zagrożenie dla domowników. Zamiast składować resztki bezużytecznych przewodów, znacznie bardziej opłaca się odwiedzić skup złomu i sprzedać je za atrakcyjną cenę. Tym bardziej że kable są jednym z najbardziej pożądanych i najlepiej płatnych rodzajów odpadu. Sprawdź, ile możesz na nich zarobić i dowiedz się, co wpływa na ceny przewodów w punktach prowadzących odbiór metali kolorowych.

Za jakie surowce można zarobić najwięcej?

W skupie kabli największym powodzeniem cieszą się oczywiście przewody miedziane. To za nie nabywca zapłaci najwięcej, choć wpływ na ostateczną cenę odpadu mają różne czynniki. Skąd bierze się ogromna popularność miedzi? Przyczyny są dwie. Pierwsza to doskonałe parametry tego materiału, szczególnie w zakresie przewodnictwa cieplnego oraz elektrycznego. Druga to możliwość praktycznie bezstratnego recyklingu, co oznacza, że surowiec można odzyskiwać niemal w 100%. Pod uwagę należy wziąć również popularność miedzianych kabli, które wykorzystywane są m.in.:

 • przy budowie instalacji elektrycznych w domach mieszkalnych,
 • do zasilania urządzeń elektrycznych i elektronicznych,
 • w przemyśle samochodowym i samolotowym,
 • do tworzenia instalacji energetycznych,
 • w wielu innych dziedzinach.

Drugim produktem, szczególnie pożądanym przez skup kabli lub firmy prowadzące odbiór metali kolorowych, są przewody aluminiowe. Oprócz właściwości podobnych do miedzi, zapotrzebowanie na ich recykling wynika z wysokich kosztów eksploatacji złóż boksytowych i dążeń do ograniczenia degradacji środowiska naturalnego.
Jakie przewody można sprzedać na złomowisku?
Większość firm zajmujących się skupem starych kabli przyjmuje wiele gatunków tego rodzaju odpadów. Do najpopularniejszych przewodów, przynoszonych przez naszych Klientów zaliczają się m.in.:

 • przewody energetyczne, druciane oraz linkowe,
 • stare okablowania z budynków mieszkalnych jednorodzinnych,
 • pozostałości instalacji elektrycznych z obiektów przemysłowych,
 • wiązki samochodowe z układów elektrycznych pojazdów,
 • przewody oraz kable z urządzeń elektronicznych,
 • okablowanie produkcyjne, uzwojenia maszyn przemysłowych,
 • wszelkie pozostałe przewody aluminiowe oraz miedziane.

Co wpływa na ceny kabli w skupach?

To, ile skup złomu zapłaci za przewody elektryczne, zależy od zawartości miedzi, Kable, które są pozbawione izolacji to czysta miedź, więc można liczyć na naprawdę duży zarobek. Chcąc zarobić więcej, warto więc odpowiednio przygotować stare kable do sprzedaży.
Drugim istotnym czynnikiem jest oczywiście rodzaj przewodu, który chcesz sprzedać. Każdy jego typ – od wiązki samochodowej, poprzez uzwojenia i przewody produkcyjne, aż po kable energetyczne i instalacyjne, podlega indywidualnej wycenie. Kluczowe są oczywiście grubość produktu oraz rodzaj zastosowanego surowca. Ceny miedzi są wyższe niż aluminium, więc przewody z tego pierwszego tworzywa będą droższe w skupie. Warto jednak pamiętać, że ostateczna stawka za dany odpad będzie kwestią indywidualną, uzależnioną również od aktualnej sytuacji rynkowej oraz miasta lub regionu, w jakim zamierzasz sprzedaż stare przewody.

Skup kabli aluminiowych, miedzianych – gdzie warto się udać?

Szukasz legalnej, sprawdzonej firmy, która prowadzi skup złomu na terenie Poznania? Sprawdź naszą ofertę i skorzystaj z usług firmy CAR PLAC. Obsługujemy Klientów indywidualnych oraz biznesowych ze stolicy Wielkopolski, a także Przeźmierowa, oraz innych okolicznych miejscowości. U nas zawsze możesz liczyć na profesjonalną obsługę, szybką, rzetelną wycenę i indywidualne podejście. Oprócz skupu przewodów i metali kolorowych oferujemy również odbiór złomu z gospodarstw domowych i firm, wynajem kontenerów na odpady i gruz, a także wiele innych, dodatkowych usług.