Ze względu na swoje właściwości fizyczne i ponadprzeciętną wytrzymałość, miedź jest jednym z najczęściej wykorzystywanych metali praktycznie we wszystkich dziedzinach przemysłu. Znajdziemy ją w urządzeniach elektronicznych, instalacjach grzewczych, systemach klimatyzacji, a także oczywiście w różnego rodzaju kablach i przewodach. Posiadając zapasy miedzi, czy to w formie rur, okablowania, czy w urządzeniach elektronicznych, warto odwiedzić skup złomu, ponieważ na sprzedaży tego rodzaju metalu można naprawdę nieźle zarobić.
Recykling miedzi i jego znaczenie dla światowej gospodarki
Recykling miedzi jest niezwykle istotnym sposobem pozyskiwania nowych zapasów tego cennego surowca. Jego naturalne zasoby nie są przecież nieograniczone, a zapotrzebowanie na miedź wzrasta proporcjonalnie do rozwoju naszej cywilizacji. Z uwagi na doskonałe przewodnictwo cieplne i elektryczne metal ten stanowi jeden z najważniejszych surowców stosowanych we wszelkiego rodzaju instalacjach i urządzeniach, a także w elektronice – trudno wyobrazić sobie współczesny rozwój technologiczny bez efektywnego pozyskiwania miedzi z alternatywnych źródeł. Warto w tym miejscu nadmienić, że nawet wielokrotne przetwarzanie nie wpływa znacząco na cechy i właściwości tego surowca, dzięki czemu materiał po recyklingu z powodzeniem może zostać ponownie wykorzystany.
Dla zwykłego zjadacza chleba dysponującego domowymi i garażowymi zasobami miedzianych kabli, rurek czy elementów instalacyjnych, istotny jest jeszcze jeden powód, dla którego warto regularnie odwiedzać skup złomu – są nim oczywiście ceny miedzi, dochodzące do kilkunastu złotych za kilogram, w zależności od gatunku i czystości surowca.
Gdzie szukać miedzi na złomowisko?
W naszym otoczeniu znajduje się naprawdę wiele miedzianych przedmiotów, którym recykling jest w stanie nadać kolejne życie. Oprócz kabli i przewodów, które zalegają w naszych garażach, na placach budowy czy po przeprowadzonych remontach, miedź zawierają również m.in.:
- urządzenia elektroniczne,
- komputery i smartfony,
- sprzęt RTV,
- rury, kształtki, elementy instalacji grzewczych, sanitarnych czy chłodniczych.
Recykling kabli i przewodów z miedzi
To oczywiście tylko niektóre przykłady urządzeń i przedmiotów, w których znajduje się ten metal. Warto bliżej przyjrzeć się kablom i przewodom, gdyż – jak wiadomo – dzielą się one na różne rodzaje i mają określone zastosowania. Cennym źródłem miedzi są szczególnie kable instalacyjne, stosowane przy budowie instalacji elektrycznych w obiektach mieszkalnych i przemysłowych – to wszelkiego rodzaju przewody elektryczne wykorzystywane do zasilania gniazdek czy źródeł światła, ale również przedłużacze i kable zasilające. Kable i przewody są szczególnie pożądane w skupach złomu z uwagi na czystość znajdującej się w nich miedzi – pozyskany surowiec niemal natychmiast nadaje się do ponownego przetworzenia, bez konieczności jego oczyszczania.
Jak zatem przebiega recykling kabli miedzianych? Standardową procedurę przetwarzania można przedstawić w 4 krokach. Pierwszym z nich jest umieszczenie wsadu (złomu miedzianego) w specjalnym piecu. Drugim etapem recyklingu jest roztopienie złomu, kolejnym – redukcja miedzi. Ostatni etap obejmuje ponowne wylewanie płynnej miedzi w specjalnych formach – uzyskane w ten sposób surowiec nazywa się sztabkami lub kęsami.
Skup miedzi i metali kolorowych – Poznań
Szacuje się, że obecnie blisko 4/5 całego światowego zapotrzebowania na miedź dostarczane jest właśnie z recyklingu. Przetwarzanie kabli, ale też rur czy elementów elektroniki pozwala pozyskiwać metal znacznie taniej niż w przypadku wydobywania jej w kopalniach. Przyczynia się również do oszczędności globalnych zasobów tego cennego surowca dla przyszłych pokoleń. Posiadasz w garażu stare kable, rury miedziane lub podzespoły elektroniczne? Odwiedź nasz skup złomu i metali kolorowych na Piątkowie w Poznaniu i pozbądź się zalegających odpadów, całkiem nieźle na tym zarabiając! A jeśli masz większe ilości złomu na sprzedaż, skontaktuj się z nami – zapewnimy jego odbiór własnym transportem.