Kable miedziane – dlaczego wciąż warto je sprzedawać?

Wśród złomu metali kolorowych niesłabnącą popularnością cieszą się kable miedziane i przewody elektryczne. Co wpływa na fakt, że jest to odpad tak pożądany przez skupy i złomowiska? Jakie korzyści dla środowiska daje odbiór kabli miedzianych oraz ich recykling w legalnym punkcie? Ile da się obecnie zarobić na sprzedaży miedzianego okablowania oraz wiązki samochodowej? Na te i inne pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu!

Wysoki popyt

Wymiana samochodu, remont domu czy kupno nowego sprzętu AGD/RTV – to tylko niektóre z wielu możliwości pozyskiwania przewodów elektrycznych we własnym gospodarstwie domowym lub firmie. Wiele z tych kabli produkowanych jest na bazie miedzi, mającej bardzo dobre parametry w zakresie przewodzenia ciepła. Wszystko to wpływa na globalną popularność miedzianych drutów i przewodów, które od lat wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu.

Wysokiego zainteresowania recyklingiem oraz skupem kabli miedzianych nie ograniczyła nawet pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, która równolegle spowolniła, a nawet unieruchomiła część branż. W czasach globalnego spadku popytu na ropę, to właśnie rynek surowców wtórnych przeżywa hossę. Dla posiadaczy złomu kablowego to podwójnie dobra wiadomość: nie tylko nadal mogą oni pozbywać się zalegających w garażach i warsztatach przewodów, ale dodatkowo więcej zarabiać na ich sprzedaży.

Najważniejsze powody, dla których popyt na miedź utrzymuje się na wysokim poziomie, to m.in.:

  • duża wytrzymałość,
  • dobra ciągliwość,
  • przewodnictwo elektryczne i cieplne,
  • łatwa obróbka,
  • właściwości antykorozyjne.

Korzyść dla środowiska

Oczywiście, zarobek to jedno, ale równie ważnym aspektem odbioru złomu kablowego jest pozytywny wpływ na środowisko. Ponowne przetwarzanie surowców ogranicza skalę ich wydobycia, które wiąże się ze sporym zanieczyszczeniem powietrza m.in. przez produkcję dwutlenku węgla. Jednocześnie pozyskanie 1 tony miedzi z rudy jest kilkukrotnie droższe niż jej wyprodukowanie poprzez odpowiedzialne gospodarowanie odpadami.

Jeśli chodzi o recykling miedzi, należy ona do tych surowców, które można przetwarzać praktycznie bezstratnie – a w dodatku nie raz. Oczywiście, miedź pozyskiwana z wiązki samochodowej wcale nie musi zostać przerobiona na kolejne kable – można wykorzystać ją do wyprodukowania innego, dowolnego produktu – np. rur i wyrobów instalacyjnych, transformatorów czy drutów.

Dodatkowy przychód

Niezmiennie od lat miedź zalicza się do najbardziej wartościowych metali kolorowych. W zależności od rodzaju odpadu, cena jej skupu może nawet kilkukrotnie przewyższać wartość aluminium. Aktualnie kilogram kabli miedzianych w otulinie skupowany jest na złomowiskach i w punktach recyklingu w cenie 7,5 zł/kg. Średnia cena w skali kraju to 6 zł/kg.

Stawki za skup kabli miedzianych w poszczególnych punktach mogą zależeć m.in. od rodzaju i stanu technicznego przewodów. Chcąc zarobić więcej na sprzedaży kabli instalacyjnych czy wiązki samochodowej, możesz odpowiednio przygotować je przed kupnem – np. oczyszczając i segregując poszczególne przewody.

Trwała współpraca

Nasz skup złomu w Poznaniu oferuje atrakcyjne ceny odbioru kabli miedzianych – zarówno instalacyjnych, jak i przemysłowych. Odkupujemy wszystkie rodzaje złomu kablowego, a także metali kolorowych i ich stopów. U nas sprzedasz także złom stalowy i żeliwny po atrakcyjnych cenach. W każdej chwili możesz również zamówić kontener na odpady poremontowe bądź gruz. Sprzedaż odpadów w naszym skupie możliwa jest też bez wychodzenia z domu! Wystarczy, że zamówisz odbiór złomu ze swojej posesji, a my podjedziemy do Ciebie i załadujemy surowce wtórne, transportując je na nasze legalne złomowisko.

Masz firmę i chcesz nawiązać stałą współpracę w zakresie wywozu odpadów? Skontaktuj się z nami! Zapewniamy atrakcyjne warunki współpracy oraz stały odbiór złomu i odpadów miedzianych na terenie całego Poznania. Nie trać czasu, zyskaj dodatkowe środki już teraz. Dodatkowych informacji udzielamy drogą e-mailową lub telefoniczną.