Jak można ponownie wykorzystać surowce wtórne?

Ponowne przetwarzanie makulatury czy metali to szansa na zmniejszenie ilości śmieci, które w lawinowym tempie zanieczyszczają naszą planetę. Recykling to również sposób na dodatkowy zarobek. Atrakcyjny cennik może przekonać niezdecydowanych posiadaczy odpadów do przekazywania ich skupom. Surowce wtórne mają przede wszystkim istotne znaczenie dla światowego przemysłu i gospodarki. Sprawdź, które materiały nadają się do odzysku i dowiedz się, jak prawidłowo przygotować odpady w celu ich przetworzenia.

Skup i recykling surowców – dlaczego to tak ważne?

Z roku na rok przybywa śmieci w lasach, rzekach, miastach, a nawet oceanach. Ryzyko katastrofy ekologicznej związanej z wymieraniem poszczególnych gatunków zwierząt, skażeniem ogromnych terenów, czy choćby widmo wyczerpania się globalnych zasobów surowców są dziś realne jak nigdy wcześniej. Upowszechnianie wiedzy o recyklingu, prowadzenie nowoczesnych skupów i przetwarzanie surowców wtórnych to niezwykle cenne działania na rzecz ratowania planety.

Z punktu widzenia gospodarki przetwarzanie surowców jest bezpieczniejsze i bardziej opłacalne niż ich wydobywanie. Wystarczy przypomnieć, że do wyprodukowania 1 tony aluminium potrzeba aż 5-6 ton boksytu oraz ogromnych zasobów energii. To z kolei wiąże się z wytwarzaniem dużych ilości dwutlenku węgla, odpadów przemysłowych i wielu innych zanieczyszczeń. Na tym prostym przykładzie widać, że recykling metali, ale też innych surowców – takich jak makulatura nie jest dziś opcją, lecz koniecznością.

Które surowce nadają się do przetworzenia?

Co sprawia, że wciąż tak niewiele osób zdaje sobie sprawę z konieczności przekazywania dalej surowców nadających się do ponownego wykorzystania? Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest zwyczajna niewiedza. Aktualne cenniki naszego skupu wyraźnie pokazują, że niektóre metale kolorowe są sporo warte – nawet kilkadziesiąt złotych za kilogram. To zdecydowanie sprzyja pozbywaniu się zalegających odpadów. Wielu potencjalnych dostarczycieli wartościowego złomu nawet nie wie, że posiadane przez nich surowce mogą zostać poddane recyklingowi. W tym przypadku należy wymienić:

  • metale – w szczególności aluminium, miedź, cynk, mosiądz, stal, żeliwo,
  • makulatura – kartony, papier, tekturowe opakowania.

Nowoczesny recykling

Coraz więcej produktów, wykorzystywanych przez nas na co dzień, w całości lub w pewnym stopniu powstaje przy pomocy recyklingu. Za przykład niech posłuży puszka aluminiowa, która może być przetwarzana wiele razy. Z surowców wtórnych wytwarza się dziś mnóstwo wartościowych rzeczy – elektronikę, części samochodowe, ubrania, a nawet buty. Recykling stanowi dziś jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi przemysłu, czego dowodem są chętnie otwierane skupy złomu, makulatury i metali kolorowych. Aby móc w nich sprzedać zalegające w piwnicy lub garażu odpady i surowce, potrzeba odpowiedniego przygotowania.

Przygotuj odpady do recyklingu

Z opakowań tekturowych usuń wszystkie dodatki z metalu, a następnie je spłaszcz albo złóż. Puszki ze stali bądź aluminium dokładnie opróżnij i pozgniataj. Specjalnego przygotowania nie wymagają z kolei elektroodpady – ich samodzielny demontaż przed dostarczeniem do skupu jest zabroniony!

Szukasz skupu z doświadczeniem? Przyjdź do nas!

Mieszkasz w Poznaniu lub okolicach Przeźmierowa i nie wiesz, który skup makulatury i złomu wybrać? Odwiedź CAR PLAC przy ulicy Krańcowej 9 lub Wichrowej 22 (w przypadku Przeźmierowa) albo sprawdź nasz cennik online i skontaktuj się, by zamówić odbiór odpadów z Twojego domu, firmy lub gospodarstwa. Oddając nam surowce do recyklingu, zyskujesz nie tylko dodatkowe pieniądze, ale przede wszystkim pewność współpracy z legalnym przedsiębiorstwem – funkcjonującym zgodnie z obowiązującym prawem i zasadami ochrony środowiska. Sprawdź naszą ofertę i pozbądź się zalegających śmieci już dziś.