Jak koronawirus wpłynie na ceny skupu złomu?

Pandemia COVID-19 i powodowane nią spowolnienie gospodarcze mocno dotknęły globalną gospodarkę. Jednym z sektorów, którego nie omijają skutki przymusowego lockdownu, jest branża złomiarska. Część przedsiębiorstw prowadzących skup metali kolorowych, kabli oraz innych surowców wtórnych, zawiesiło lub ograniczyło swoją działalność. Mimo to nadal opłaca się oddawać zalegające w garażach lub na strychach odpady. Paradoksalnie, kryzys może być szansą dla polskich hut, które starają się wypełnić lukę po przedsiębiorstwach z Chin oraz Włoch. Prognozujemy, czy i w jaki sposób koronakryzys wpłynie na ceny złomu w skupach.

Od czego zależą ceny skupu złomu?

Branża złomiarska nie działa w próżni, co doskonale widać w obliczu obecnego kryzysu wywołanego rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2. Globalna gospodarka to system naczyń połączonych a cena w skupie mocno uzależniona jest nie tylko od rodzaju i jakości surowca, ale także od sytuacji na światowych rynkach, aktualnych kursów walut czy, chociażby, kondycji branży logistycznej, która w ostatnich miesiącach również mocno wyhamowała. Wszystko to sprawia, że stawki za poszczególny rodzaj złomu są mocno uzależnione od sytuacji gospodarczej, panującej zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Jak kryzys wpłynie na ceny skupu złomu?

Paradoksalnie, wcale nie musi to oznaczać, że w najbliższych miesiącach powinniśmy nastawić się na spadki cen w skupach i na złomowiskach. Jednak snucie jakichkolwiek prognoz nie jest w obecnej chwili łatwe, ponieważ nikt z nas nie wie, jak długo trwać będzie spowolnienie. Choć poszczególne kraje stopniowo „odmrażają” gospodarkę, przywracając poszczególne branże i sektory do całkowitej lub częściowej aktywności, to ekonomiczne skutki pandemii mogą być odczuwalne jeszcze przez wiele miesięcy po zażegnaniu kryzysu epidemiologicznego.

Jednak dla branży złomiarskiej pojawiło się światełko w tunelu, ponieważ ostatnie analizy wykazują, że zapotrzebowanie na surowce wtórne, takie jak złom stalowy czy metale kolorowe utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie. Dodatkowo odnotowano wzrost cen stali o ok. 15%, co sprawia, że polskie huty i zakłady przetwórstwa metalurgicznego, przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa, mogą nie tylko nie stracić na koronawirusie, ale dodatkowo na nim zarobić, wypełniając przestrzeń rynkową po mocno dotkniętych kryzysem firmach włoskich oraz chińskich.

Czy opłaca się sprzedawać złom podczas koronakryzysu

Problemem nie jest wstrzymanie pracy hut, lecz przerwy w odbiorze surowca od lokalnych dostawców. Część firm prowadzących skup złomu znacznie ograniczyło swoją działalność lub wprowadziło rygory bezpieczeństwa, skutkujące obniżeniem wydajności produkcji. Inne z kolei, całkowicie wstrzymały funkcjonowanie. Praktyka pokazuje jednak, że warto za wszelką cenę utrzymać biznes na rynku, bo zapotrzebowanie na złom, podobnie jak opłacalność jego sprzedaży i przetwarzania – niezmiennie są bardzo wysokie. Szczególnie teraz, warto oddawać zalegający złom do tych punktów skupu, które mimo pandemii COVID-19 nie zdecydowały się na czasowe wstrzymanie funkcjonowania. Rosnące ceny metali mogą bowiem powodować, że sprzedaż odpadów w tym czasie opłaci się wszystkim. Skorzystają na niej zarówno klienci indywidualni, jak i złomowiska, mogące pokryć zwiększone zapotrzebowanie hut i zakładów metalurgicznych.

Skup złomu – Poznań

Wszystkich klientów, którzy w tym okresie chcą sprzedać złom, pozbywając się zalegających odpadów ze swoich posesji, firm oraz gospodarstw, zapraszamy do korzystania z naszych usług. Skup złomu CAR PLAC oferuje odbiór metali kolorowych, stali, akumulatorów oraz innych surowców wtórnych w przystępnych cenach. Dostarczamy również kontenery na złom, świadcząc odbiór odpadów z posesji lub placów budowy. Zasięg działania naszej firmy obejmuje Poznań oraz okoliczne miasta, m.in. Przeźmierowo. W tym trudnym czasie podobnie jak przez cały rok jesteśmy do Twojej dyspozycji. Masz złom, którego chcesz się pozbyć, porządkując garaż lub działkę w czasie kwarantanny? Zadzwoń do nas – zapewniamy bezkontaktowy, w pełni bezpieczny odbiór surowców i najlepsze ceny w mieście.