Czym są odpady kablowe?

Remont mieszkania, naprawa samochodu, wymiana zużytego sprzętu AGD – to tylko niektóre z wielu okazji do pozyskiwania starych przewodów elektrycznych. Zamiast wyrzucać je do śmieci, możesz je sprzedać w skupie złomu. W ten sposób nie tylko przyczynisz się do walki o czystą planetę, ale też – w wielu przypadkach – całkiem nieźle zarobisz. Wyjaśniamy, czym są odpady kablowe, skąd można je pozyskiwać, jak wygląda ich recykling i gdzie sprzedasz stare, zużyte przewody.

Odpad kablowy – co to?

Mianem odpadów kablowych określa się stare przewody pochodzące z demontażu domowych, samochodowych czy przemysłowych instalacji elektrycznych. Do tej kategorii zaliczane są również wszelkiego rodzaju kable telekomunikacyjne, transmisyjne czy energetyczne. Odpady te mają najczęściej formę złomu miedzianego lub aluminiowego w izolacji z tworzyw sztucznych. W zależności od gatunku i jakości zastosowanego surowca, ceny w skupie kabli mogą być bardzo zróżnicowane. Najwięcej złomowisko zapłaci oczywiście za przewody miedziane o odpowiedniej czystości. Im mniej pracy po stronie przyjmującej odpady firmy, tym wyższy zarobek sprzedającego. Do odpadów kablowych zaliczają się więc m.in.:

  • kable komputerowe,
  • wiązki z samochodów,
  • przewody z urządzeń AGD/RTV,
  • stare linie energetyczne (wysokonapięciowe),
  • przewody stanowiące elementy trakcji kolejowych tramwajowych itp.,
  • kable telefoniczne, światłowodowe itp.

Aby znaleźć złom kablowy, często wystarczy rozejrzeć się w najbliższym otoczeniu. Jeśli chcesz oddać na złomowisko odpady pochodzące ze zużytych sprzętów domowych, wiązki samochodowe lub energetyczne, z pewnością znajdziesz je w swoim garażu, piwnicy, na strychu lub na działce. Aby uzyskać gwarancję wyższej ceny w skupie, przed oddaniem wiązek na złom, poświęć kilka minut na ich przygotowanie. Posegreguj przewody, dokonując ich wstępnego oczyszczenia. Dostarczając odpad o wyższej jakości, masz szansę zarobić znacznie więcej.

Czy odpad kablowy można sprzedać?

Z punktu widzenia ekologii, ale także kosztów pozyskiwania surowca i eksploatacji środowiska, odzysk odpadów kablowych jest niezwykle pożądanym zjawiskiem. Zapotrzebowanie na przewody nieustannie rośnie, a nowe technologie wymagają stosowania coraz lepszych i wydajniejszych wiązek. Z tego względu, sprzedaż odpadów kablowych w firmach prowadzących skup złomu lub zajmujących się jego recyklingiem jest nie tylko zgodna z prawem, ale również bardzo istotna z przemysłowego punktu widzenia. Sprzedawanie miedzianych lub aluminiowych przewodów to jednak nie tylko dochodowy biznes, ale także działanie proekologiczne, pozwalające ograniczać wydobycie i minimalizować koszty związane z produkcją nowych wyrobów z metali kolorowych.

Recykling odpadów kablowych

Ze względu na swoje parametry oraz wysoką zdolność do recyklingu, odpady i przewody miedziane oraz aluminiowe przyjmuje praktycznie każdy skup złomu. Proces przetwarzania tych elementów pozwala dać im tzw. drugie życie, choć powinieneś wiedzieć, że odpady kablowe wcale nie muszą zostać ponownie przetopione na przewody czy wiązki. Przetwarzanie złomu elektrycznego to proces składający się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest segregacja przewodów pod kątem ich rodzaju. Następnie odpady są oczyszczane – w procesie tym metal odseparowany zostaje od tworzywa sztucznego. Usuwane są również ewentualne ślady po nadpaleniach lub inne zanieczyszczenia. Tak przygotowany metal podlega stopieniu, a następnie, ponownemu uformowaniu. Ze względu na fakt, że zarówno aluminium, jak i miedź mogą być przetwarzane wiele razy i praktycznie bez żadnych strat surowca, są one wprost idealnym materiałem do recyklingu.

Skup złomu – najlepsza cena za kable miedziane i aluminiowe

Stare przewody ze zużytych instalacji lub niepotrzebnych urządzeń AGD/RTV z pewnością znajdziesz w swoim najbliższym otoczeniu. Oddanie ich na skup złomu lub metali kolorowych pozwoli Ci wesprzeć domowy budżet atrakcyjną kwotą. Jeśli zamieszkujesz Poznań lub jedno z okolicznych miast, takich jak Przeźmierowo, skontaktuj się z nami już dziś. Oferujemy najlepsze stawki oraz szeroki zakres usług. Nasz skup to również szybki i bezproblemowy wynajem kontenerów oraz odbiór złomu z posesji na terenie całego miasta – od Górczyna po Piątkowo. Pozbądź się zalegającego złomu oraz kabli i przywieź go do nas!