Czym jest złom z metali nieżelaznych?

Grupą odpadów szczególnie pożądanych przez firmy realizujące skup i wywóz złomu są te zaliczane do metali kolorowych. Ze względu na właściwości chemiczne oraz fizyczne bardzo często stosuje się je m.in. w urządzeniach elektronicznych, instalacjach grzewczych czy w przemyśle samochodowym. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze metale kolorowe i jak wygląda ich recykling, pozwalający obniżyć ilość odpadów, przy jednoczesnym ograniczeniu eksploatacji globalnych zasobów.

Metale nieżelazne: jakie wyróżniamy?

Mianem metali kolorowych określa się wszystkie metale nieżelazne oraz ich stopy. Zaliczają się do nich m.in.:

  • aluminium,
  • miedź,
  • cynk,
  • cyna,
  • brąz,
  • mosiądz,
  • ołów.

Wyżej wymienione surowce służą do konstrukcji wielu urządzeń, począwszy od kabli i przewodów, poprzez rury, akumulatory, chłodnice czy części samochodowe, aż po sprzęt AGD/RTV, elektronarzędzia, blachy i pokrycia dachowe. Oczywiście gama wyrobów produkowanych z ich użyciem jest znacznie szersza. Trudno byłoby wymienić gałąź przemysłu, w której obecnie nie są wykorzystywane tego rodzaju surowce, stąd tak ogromny nacisk na wywóz i skup złomu z metali kolorowych. Pomaga on obniżyć koszty produkcji, ale przede wszystkim – umożliwia zmniejszenie ilości niebezpiecznych dla środowiska i ludzkiego zdrowia odpadów.

Recykling aluminium

Jednym z metali kolorowych o najbardziej uniwersalnym zastosowaniu jest oczywiście aluminium. Oprócz puszek i felg produkuje się z niego m.in.: rury, kaloryfery, części rowerowe i samochodowe, przewody, garnki czy okna i drzwi. Surowiec po wywozie z gospodarstwa domowego lub firmy trafia do miejsca segregacji, gdzie następuje jego wstępna mechaniczna obróbka. Kolejnym etapem recyklingu aluminium jest wypalanie w celu usunięcia lakierów oraz pozostałości po farbach. Oczyszczony złom aluminiowy trafia do pieca indukcyjnego, gdzie następuje jego topienie. Potem następuje filtracja zanieczyszczeń. Recykling aluminium kończy się w odlewni, gdzie przetopiony złom uzyskuje nową formę i może ponownie trafić na rynek.

Gospodarowanie złomami cynku

Bardzo popularnym metalem kolorowym, którego skup cieszy się sporym zainteresowaniem, jest również cynk. Znajduje on rozległe zastosowanie w przemyśle budowlanym, produkcji narzędzi, blach oraz w branży motoryzacyjnej. Złom cynku oraz jego stopów poddawany jest obróbce mechanicznej, po czym następuje jego rafinacja oraz rektyfikacja ogniowa. Efektem recyklingu złomu tego rodzaju jest uzyskanie surowca, który znajduje zastosowanie przy produkcji pyłu cynkowego oraz bieli cynkowej. W krajach wysokorozwiniętych odzysk cynku osiąga poziom jedynie 25%, ponieważ nie ma możliwości ponownego wykorzystania, jeśli wykorzystano go w produkcji związków chemicznych.

Ołów ze złomu akumulatorowego

Tego rodzaju złom w naszym kraju cechuje bardzo wysokie stopień przerobu, dochodzący do 95%. Jednocześnie, aż 4/5 całego ołowiu występującego w obiegu wykorzystywane jest przez przemysł akumulatorowy. Nic więc dziwnego, że na rynku przybywa firm zajmujących się skupem oraz prowadzących wywóz i odbiór zużytych akumulatorów.

Wybierz sprawdzony skup złomu!

Aby mieć pewność, że metale nieżelazne, takie jak miedź, aluminium czy cynk, zostaną poddane recyklingowi w prawidłowy sposób, powinieneś wybrać odpowiedni punkt skupu. W Poznaniu i okolicach gwarantem profesjonalnego, ekologicznego podejścia do gospodarowania odpadami metalowymi jest nasz skup złomu i metali kolorowych CAR PLAC przy ulicy Krańcowej 9. Od niedawna znajdziesz nas również przy Wichrowej 22 w Przeźmierowie. Posiadamy wszystkie niezbędne zezwolenia oraz własne pojazdy i doświadczonych pracowników. Posiadasz stare kable, miedziane rury, akumulatory lub części samochodowe? Sprzedaj je nam! Sprawdź aktualne ceny i dostarcz odpady lub zamów ich wywóz ze swojej posesji, ciesząc się komfortem i kompleksową obsługą.