Czy sprzedaż złomu wymaga odprowadzenia podatku?

Sprzedaż złomu w skupie to sprawdzony sposób na pozbycie się zalegających odpadów z garażu, piwnicy, działki czy strychu. Jednocześnie, tego rodzaju transakcja pozwala nieco – a w przypadku większych ilości i szlachetniejszych metali – nawet całkiem sporo zarobić. Dlaczego więc tak wiele osób nadal przetrzymuje zalegające odpady w swoich gospodarstwach domowych, mimo że skup złomu oferuje ich odbiór we własnym zakresie? Jedną z przyczyn są wątpliwości związane z opodatkowaniem takich transakcji. Klienci obawiają się, że po odprowadzaniu daniny fiskusowi, sprzedaż złomu w skupie okaże się całkowicie nieopłacalna. Jak jest w rzeczywistości? Czy sprzedawanie złomu faktycznie wymaga odprowadzenia podatku? Wyjaśniamy!

Podstawa prawna umowy o sprzedaży złomu

W przypadku sprzedaży i skupowania złomu kluczowe są dwa akty prawne:

  • Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • Ustawa z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Pierwsza z nich reguluje kwestie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez osoby fizyczne i związanymi z tym obowiązkami prawno-podatkowymi. Druga z kolei określa przepisy fiskalne dotyczące wszelkich pozostałych czynności cywilnoprawnych (PCC). Chodzi tutaj o wszystkie te transakcje, przy których zawierana jest umowa kupna-sprzedaży (np. zakup samochodu czy nieruchomości). Jak więc na mocy przywołanych przepisów będą wyglądały transakcje związane ze skupem oraz sprzedażą złomu, akumulatorów czy metali kolorowych?

Czy sprzedaż złomu jest opodatkowana?

Jeżeli jesteś osobą fizyczną, która zamierza pozbyć się starych odpadów i zalegającego złomu, poprzez oddanie go na złomowisko w zamian za umówioną wcześniej kwotę, nie zapłacisz podatku dochodowego od osób fizycznych. Okazjonalna, dokonywana raz na kilka lat sprzedaż złomu nie może, w myśl ustawy o podatku dochodowym, być traktowana jako źródło przychodu podlegające opodatkowaniu. Nawet jeśli prowadzisz firmę, gospodarstwo rolne lub wykonujesz dowolny, inny rodzaj działalności, obowiązek podatkowy nie powstaje po Twojej stronie. Nie musisz więc obwiać się tego, że przyjdzie Ci podzielić się pieniędzmi otrzymanymi ze sprzedaży złomu lub metali kolorowych z urzędem skarbowym.

Kiedy musimy odprowadzić podatek od sprzedaży złomu?

Opisana powyżej sytuacja dotyczy przypadków, w których sprzedaż złomu przez osobę fizyczną nie ma związku z wykonywaną przez nią działalnością lub gdy osoba takiej działalności nie prowadzi. Jeśli jednak masz firmę, a wytwarzanie i sprzedaż złomu stanowią jedno ze źródeł przychodu dla Twojej działalności gospodarczej, od każdej tego typu transakcji będziesz zobowiązany odprowadzać podatek dochodowy zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz stawkami.

Jeśli obie strony transakcji – zarówno kupujący, jak i sprzedający – są podatnikami VAT, obowiązek naliczenia podatku od towarów i usług leży po stronie sprzedawcy, który wystawia na towar fakturę zgodnie z obowiązującą stawką. Jeżeli sprzedawca jest osobą fizyczną niebędącą płatnikiem podatku VAT, a skup złomu jest Vatowcem, wówczas to firma wykonująca odbiór złomu zobowiązana jest zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w ciągu 14 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży. Obowiązek ten nie powstaje, jeśli wartość transakcji nie przekracza 1000 zł.

Skup złomu i metali kolorowych – Wielkopolska

Jak widać, sprzedaż złomu w skupie dla osób fizycznych, niezaliczających tej czynności do źródeł przychodu związanych z działalnością gospodarczą, nie powoduje obowiązku podatkowego. Nie musisz więc obawiać się, że fiskus upomni się o należną mu daninę. Jeśli jednak masz firmę, z którą skup złomu przeprowadza regularne transakcje, np. w celu odbierania odpadów poprodukcyjnych, to przychód uzyskiwany z takiej transakcji, podlegać będzie opodatkowaniu według obowiązujących przepisów. Szukasz firmy, która odbierze od Ciebie zalęgający złom, aluminium, miedź lub inne metale kolorowe na terenie Poznania, Przeźmierowa lub okolic? Sprawdź naszą ofertę! Zapewniamy dojazd do Klienta, odbiór oraz wywóz surowców wtórnych własnym transportem. Skontaktuj się z nami już teraz i pozbądź odpadów, oddając je na legalne złomowisko, za atrakcyjne ceny!