Czy skupy złomu przeprowadzają recykling?

W czasach, gdy coraz większy nacisk kładzie się na przetwarzanie surowców wtórnych, recykling odpadów odbieranych od klienta stanowi jeden z podstawowych obowiązków profesjonalnego skupu złomu. Jak wygląda to w praktyce i czy każde złomowisko przetwarza odpady samodzielnie? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w dalszej części artykułu. Jeśli interesuje cię to, co dzieje się z odpadami wywożonymi z Twojej posesji, ten tekst jest dla Ciebie.

Co możesz sprzedać na skupie złomu?

Zalegające w garażu, piwnicy, na strychu czy działce odpady, w szczelności niesprawne urządzenia elektryczne, stare maszyny czy złom poprodukcyjny, oprócz tego, że ograniczają przestrzeń i fatalnie wyglądają, stanowią również zagrożenie dla środowiska. Wszystko to sprawia, że coraz więcej osób, przez lata odkładających złom różnego typu na własne, przydomowe składowiska, decyduje się na pozbycie się zalegających odpadów. Dodatkową motywację stanowią atrakcyjne stawki oferowane przez skup złomu, szczególnie w odniesieniu do metali kolorowych, takich jak aluminium, miedź, mosiądz czy platyna. Na złomowisku możesz sprzedać m.in.:

  • stare przewody oraz kable budowlane, instalacyjne, samochodowe,
  • alufelgi, blachy, obudowy, elementy konstrukcji stalowych,
  • aluminiowe i miedziane rury, puszki, profile,
  • stare baterie i akumulatory,
  • wszelkiego rodzaju sprzęt oraz elementy instalacji, które nie spełniają już swojego pierwotnego zadania.

Większość złomowisk skupuje również stare silniki, agregaty, śruby instalacje, elementy izolacji elementy poryć dachowych oraz wiele innych surowców wtórnych. Ich wyrzucanie jest nielegalne i grozi wysokim mandatem. Z kolei oddanie firmie prowadzącej skup złomu pozwoli Ci podreperować domowy budżet.

Co dzieje się z odpadami?

Trafiające na złomowisko materiały poddawane są wstępnej selekcji, pozwalającej oddzielić odpady od surowców wtórnych, które mogą ulec ponownemu przetworzeniu. Następnie, nieprzydatne już elementy ulegają utylizacji, a złom nadający się do recyklingu jest segregowany oraz oczyszczany. Dzieli się go na mniejsze frakcje, po czym najczęściej przekazuje hutom lub innym przedsiębiorstwom, zajmującym się obróbką oraz przetwarzaniem metali kolorowych, stali, czy innych surowców wtórnych.

Oddawanie żelastwa na legalne złomowiska zawsze poświadczane jest kartą przekazania odpadu, którą skup złomu wystawia właścicielowi surowca. Dzięki temu, jako posiadacz i wytwórca śmieci, masz pewność, że Twoje odpady trafiają na miejsce legalnego składowania, a ich demontaż jest wykonywany zgodnie z obowiązującym prawem. Po żadnym pozorem nie powinieneś samodzielnie rozbierać urządzeń, pojazdów czy innych elementów przeznaczonych na złom! Może to doprowadzić m.in. do wycieku różnych płynów i zanieczyszczenia środowiska, nie mówiąc już o tym, że jest to zwyczajnie niebezpiecznie.

Skup złomu a recykling

Coraz większy nacisk na przetwarzanie surowców, w celu ochrony środowiska oraz globalnych zasobów powoduje, że skup złomu oraz recykling stanowią dwie, nierozerwalnie związane ze sobą branże. Trudno obecnie o efektywne odzyskiwanie metali – zwłaszcza tych szlachetnych – bez odpowiednio zorganizowanej sieci złomowisk. Wysoka wydajność współczesnych technologii pozwala w istotnym stopniu zastępować wydobywanie surowców produktami podchodzącymi z odzysku. Oprócz bezcennych korzyści dla środowiska takie działania mają również aspekt ekonomiczny – ograniczają bowiem koszty związane z eksploatacją rud aluminium czy miedzi, a to jedynie niektóre przykłady. Branża złomiarska, z uwagi na swój intensywny rozwój, staje się również poważnym pracodawcą dla setek tysięcy osób na całym świecie. Wszystko to sprawia, że recykling złomu w ostatnich latach mocno zyskuje na znaczeniu i nic nie przewiduje, by ten trend miał się odwrócić.

Skup złomu – Poznań

Chcesz oddać zalegającą stal, metale kolorowe lub pozostałe surowce na legalne złomowisko? Skup złomu CAR-PLAC w Poznaniu to gwarancja bezproblemowej transakcji oraz najlepszej ceny w mieście. Oferujemy odbiór, załadunek oraz wywóz złomu we własnym zakresie, wynajmując jednocześnie kontenery klientom indywidualnym oraz biznesowym. Bez względu na to, czy zamieszkujesz dowolny rejon miasta, czy jego okolice, np. Przeźmierowo, dojedziemy do Ciebie i odbierzemy zalegający złom. Zadzwoń do nas lub odwiedź nasze biuro i zleć wywóz złomu ze swojej posesji.