Ceny złomu w 2021 roku – sprawdź!

Sprzedaż złomu oraz surowców wtórnych w skupie to nie tylko szansa na legalne pozbycie się niepotrzebnych odpadów, ale także możliwość zarobku. I to całkiem niemałego, co pokazują aktualne ceny skupu kabli samochodowych czy metali kolorowych. Czy w 2021 roku, w czasach pandemicznego kryzysu, nadal warto oddawać do skupu materiały nadające się do recyklingu? Sprawdź aktualne trendy na rynku!

Czy sprzedaż złomu wciąż się opłaca?

Mimo różnych przewidywań ekspertów oraz wahań na rynku surowców, odwiedzanie skupu złomu w celu sprzedaży odpadów staje się coraz bardziej opłacalne. Co więcej, wraz z początkiem roku cena za odbiór wielu metali oraz odpadów mocno poszybowała w górę. Oznacza to, że jeśli do tej pory wstrzymywałeś się ze sprzedażą złomu, teraz możesz na niej zarobić dużo więcej niż jeszcze kilka tygodni temu. Hossa na rynku surowców wtórnych obserwowana jest nie tylko w Polsce – to trend ogólnoświatowy. Związany m.in. ze spadkiem popytu na ropę naftową oraz osłabieniem kursu dolara. Które odpady cieszą się więc szczególną popularnością wśród właścicieli skupów i złomowisk?

Kable, kable miedziane

Od lat jednym z najbardziej pożądanych rodzajów odpadów są kable i przewody elektryczne. Do tej grupy zaliczają się zarówno wiązki samochodowe, jak i okablowanie pochodzące ze starych urządzeń AGD/RTV. W cenie są również przewody przemysłowe i kable instalacyjne. Szczególne wzięcie mają oczywiście te wykonywane z miedzi – ze względu na pożądane właściwości fizyczne i chemiczne. Przeciętna cena skupu kilograma kabli miedzianych i samochodowych w kraju wynosi 7,5 zł/kg (kable miedziane) i 12 zł/kg (kable samochodowe), a ostateczna stawka zaproponowana przez skup zależy m.in. od regionu, rodzaju przewodów, ich czystości oraz zawartości surowca.

Metale kolorowe

Cały czas niesłabnącą popularnością cieszy się również złom metali kolorowych. Skupy i złomowiska szczególnie chętnie przyjmują takie surowce jak:

  • aluminium,
  • miedź,
  • mosiądz,
  • cyna,
  • cynk,
  • ołów,
  • brąz.

Średnie ceny złomu aluminiowego w Poznaniu oscylują na poziomie 4 zł za kilogram puszek, aż po 5,8 zł za czyste, niemalowane profile. Za felgi możesz otrzymać nawet 5,6 zł/kg. Kilkukrotnie droższa jest miedź Millbera – za 1 kg tego surowca w Wielkopolsce otrzymasz ok. 26 zł, natomiast w samym Poznaniu średnia cena wynosi 26,6 zł. Kilogram czystego ołowiu to zysk w granicach 5,4 zł, natomiast brąz niemagnetyczny kosztuje w naszym regionie średnio ok. 18,20 zł za 1 kg. Wartości cenowe dla cynku, cyny oraz mosiądzu wynoszą odpowiednio: 6 zł/kg, 45 zł/kg oraz 15 zł/kg.

Surowce wtórne

Nadal warto również oddawać do skupu surowce wtórne, takie jak makulatura, puszki. Cena za 1 kg makulatury uzależniona będzie głównie od rodzaju posiadanego surowca. Inaczej wycenia się tekturę oraz karton, inne stawki obowiązują dla gazet czy szarego papieru. Średnie ceny skupu tektury falistej wynoszą ok. 18 groszy za kilogram. Poznań jest jednym z miast, w których za sprzedaż tego surowca wtórnego możesz otrzymać najwięcej – średnio 21 gr/kg.

Inne odpady

Legalny skup złomu przyjmie od Ciebie każdy typ surowca, który nadaje się do recyklingu – oczywiście z wyjątkiem przedmiotów, których sprzedaż jest zabroniona prawem. Na złomowisku możesz sprzedać nie tylko kable samochodowe, stare felgi czy surowce wtórne, ale także cały wrak swojego auta. Korzystając z usług takiego punktu, pozbędziesz się również odpadów poremontowych, gruzu czy starego sprzętu AGD. Ich przechowywanie w gospodarstwie domowym nie tylko zabiera cenne miejsce i szpeci przestrzeń, ale przede wszystkim – może zagrażać zdrowiu mieszkańców i środowisku.

Sprawdź naszą aktualną ofertę!

Odwiedzając nasz skup złomu przy ul. Krańcowej 9 w Poznaniu, możesz w atrakcyjnej cenie sprzedać złom stalowy, żeliwny, aluminium, a także kable samochodowe czy metale kolorowe. Przyjmujemy również surowce przeznaczone na recykling oraz elektrośmieci. Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie lub chcesz sprzedać złom bez wychodzenia z domu, umów się z nami na jego odbiór z Twojej posesji lub firmy. Przyjedziemy własnym transportem pod wskazany adres, zabierzemy złom i należycie za wszystko zapłacimy. Planujesz remont lub większe porządki w gospodarstwie domowym? U nas zamówisz także kontenery na złom i odpady, skutecznie pozbywając się zalegających rupieci.