Dlaczego warto oddawać do skupu surowce wtórne?

Zarówno sprzedaż, jak i skup surowców wtórnych może wydawać się działalnością, która wcale nas nie dotyczy. Sprzedaż złomu bardzo często kojarzy nam się negatywnie, a tymczasem jest to duży błąd. Oddając surowce wtórne do odpowiedniego punktu, możemy przede wszystkim zadbać o środowisko, a przy okazji zarobić pewne środki finansowe.

Wyrzucanie aluminiowych, srebrnych czy mosiężnych rzeczy na śmietnik to nie tylko negatywne wpływanie na środowisko, ale także marnowanie pieniędzy. Srebro, złoto czy mosiądz to metale kolorowe, które są cenione od lat. Nic więc dziwnego, że skupy złomu oferują za nie niemałą należność. Nie wierzysz? Możesz o tym przekonać się sam, przynosząc do skupu, chociażby bezużyteczne sprzęty elektroniczne, sztućce czy monety. Dlaczego jeszcze warto oddawać surowce wtórne do skupu?

Recykling się opłaca!

Postęp technologiczny bezsprzecznie ułatwia nam życie. Komputery, laptopy, telefony komórkowe – te i wiele innych urządzeń elektronicznych to dla wielu z nas najważniejsze narzędzia nauki, pracy oraz rozrywki. Jednak wraz ze wzrostem nabywanych przez nas sprzętów, rośnie liczba elektrośmieci. Chcąc temu zapobiec, warto wesprzeć recykling odpadów.

Różnego rodzaju urządzenia elektroniczne, które są zasilane za pomocą baterii lub prądu elektrycznego, są produkowane przy wykorzystaniu najróżnorodniejszych substancji chemicznych takich jak ołów, rtęć czy azbest. Związki te stanowią poważne zagrożenie dla środowiska przyrodniczego. Z tego prostego powodu elektrośmieci nie powinny trafiać na wysypiska śmieci wraz z wieloma innymi odpadami. Zamiast tego warto oddawać je do odpowiednich skupów surowców wtórnych. Do takich miejsc można oddać np.:

  • sprzęt biurowy (drukarki, skanery, komputery, telefony, niszczarki),
  • podzespoły komputerowe (dyski twarde, karty pamięci, procesory, płyty graficzne),
  • sprzęt AGD i RTV (lodówki, telewizory, żelazka, kuchenki, pralki, odkurzacze),
  • baterie i akumulatory,
  • narzędzia (kosiarki, wkrętarki, wiertarki).

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, ile różnych pierwiastków zawiera w sobie niepozorny laptop czy telefon komórkowy. Co więcej, bardzo często nie wiemy też, jak wiele zastosowań mogą mieć pozyskane z nich surowce. Przetworzone w ten sposób srebro, złoto czy miedź mogą być wykorzystywane, chociażby przy produkcji instrumentów, czajników, a nawet plomb stomatologicznych.

Jakie odpady warto oddawać do skupu surowców wtórnych?

Zużycie metali szlachetnych jest coraz większe. Z roku na rok rośnie liczba ich użytkowników i powstaje coraz więcej różnego rodzaju sprzętów elektronicznych, a co za tym idzie, wzrasta liczba punktów, w których można oddać zużyte urządzenia. Do skupu surowców wtórnych można oddać jednak nie tylko metale, ale także:

  • makulaturę – kartonową, obejmującą różnego rodzaju tekturowe i papierowe pudełka oraz gazetową, czyli wszelkiego rodzaju książki, czasopisma itp.,
  • elektroodpady – czyli wspomniane już wyżej zużyte urządzenia elektroniczne.

Kto zyskuje na surowcach wtórnych?

Oddając zużyte, niepotrzebne sprzęty do skupu surowców wtórnych troszczymy się przede wszystkim o środowisko naturalne, które i tak na chwilę obecną jest bardzo zanieczyszczone i wymaga naszej uwagi. Nowoczesny recykling to jednak także indywidualny zysk, o czym warto pamiętać. Oddając bezużyteczne rzeczy do odpowiedniego punktu, można połączyć przyjemne z pożytecznym – co przekonuje wiele osób do wysprzątania zakamarków w swoich domach i mieszkaniach.

Na przetwarzaniu surowców wtórnych mogą zarobić zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa. Szczególnie w dużych firmach bardzo często znajduje się sporo przestarzałego sprzętu, który nie jest nikomu potrzebny, a który wystarczy wywieźć na złom. W ten sposób można zagospodarować nawet duże obiekty przemysłowe takie jak linie produkcyjne czy środki transportu.