Skup złomu a złomowanie aut. Najważniejsze informacje!

Każdy, nawet najlepszy pojazd ma swoją żywotność. Wreszcie przyjdzie taki moment, kiedy po latach używania i setkach tysięcy kilometrów wskazanych przez licznik przebiegu pojawi się konieczność oddania auta na złom. Jak wygląda taki proces? Czy trzeba jakoś specjalnie przygotować się do niego, zanim zgłosi się do specjalnego punktu? Sprawdź, jakich obowiązków musisz dopełnić, jeśli planujesz pożegnać się ze swoim wysłużonym wozem i przeznaczyć go do odzyskania z niego surowców wtórnych nadających się do ponownego zastosowania w przemyśle.

Złomowanie samochodu – w końcu nadejdzie ta chwila

Prędzej czy później kasacja czeka każdą, również i tę najsprawniejszą maszynę. Decyzję o tym można przedłużać. Wielu właścicieli woli sprzedawać swoje już zabytki motoryzacji niż dokonywać ich likwidacji. Tak jest łatwiej i szybciej. Na rynku zawsze znajdą się tacy, którym nawet mocno wyeksploatowana już osobówka okaże się przydatna. Zazwyczaj są to początkujący i młodzi kierowcy, którzy świeżo po zdobyciu uprawnień zadowolą się wszystkim, co jeszcze jeździ, a mieści się w ich niewielkim budżecie, jakim dysponują.

W pewnym momencie jednak pojazd będzie już w takim stanie, że po pierwsze jego zbyt nie opłaci się, a po drugie znalezienie amatora, który zechce wejść w jego posiadanie, będzie graniczyło z cudem. Wtedy trzeba zakończyć jego przygodę z ruchem drogowym. Nie martw się. I tak trwała ona długo.

Co powinien zrobić właściciel przed wizytą na złomowisku?

Jeśli zamierzasz oddać swój wóz do skupu, to pewnie zastanawiasz się, jakie czekają Cię formalności konieczne do dopełnienia. Nie wystarczy, jeśli podjedziesz do pierwszego lepszego punktu, przekażesz kluczyki i pobierzesz wynagrodzenie. Na szczęście obowiązków po Twojej stronie nie będzie aż tak dużo, jak zapewne podejrzewasz. Sporą część powinności administracyjnych wykona za Ciebie punkt, który przyjmie auto do kasacji. O czym nie możesz zapomnieć?

Przede wszystkim opróżnij samochód ze wszystkiego, co może jeszcze przydać się na rynku wtórnym. Rozbierz go na części, wyjmij, co tylko się da. Z pewnością znajdziesz kupców na takie komponenty jak lusterka, klamki, kierownica, przewody elektryczne, deska rozdzielcza, reflektory, fotele, plastikowe panele boczne, dźwignie kierunkowskazu, pedały oraz inne. Wiele z tych elementów zachowuje swoją sprawnością nawet w przypadku wyjątkowo leciwych maszyn, które do jazdy się już nie nadają. Chętnie skorzystają z nich właściciele pojazdów, w których doszło do uszkodzenia poszczególnych akcesoriów. Pamiętaj też, że odzyskując i wprowadzając do obiegu wyposażenie, działasz ekologicznie, przyczyniasz się do naturalnego recyklingu i zmniejszasz ilość odpadów koniecznych do składowania.

Nie możesz pominąć kwestii uregulowania ubezpieczenia. Jeśli jest ono jeszcze ważne, powinieneś wymówić trwającą umowę. Miej również świadomość, że kiedy będziesz oddawał wóz, jako właściciel musisz mieć opłacone wszystkie należne składki. Zjawiając się miejscu docelowym, dysponuj dokumentem tożsamości.

Punkt przyjęcia a proces złomowania

Skupy złomu, które zdobyły uprawnienia do likwidowania aut, mogą wykonać za Ciebie kilka istotnych czynności. Nie jest to dobra wola pracowników zakładu, a ich ustawowy obowiązek. Znacznie zmniejszy to ilość Twoich biurokratycznych spraw, którymi będziesz musiał się zająć. Chodzi głównie o utylizację dowodu rejestracyjnego, tablic oraz karty samochodu.

Najważniejszą czynnością, której należy dopilnować, jest odebranie pokwitowania o przeprowadzonych działaniach. Od momentu oddania swojej wysłużonej maszyny, będziesz miał trzydzieści dni na jego przedstawienie w wydziale komunikacji. Swój egzemplarz musi zgłosić również przedsiębiorstwo przyjmujące pojazd do kasacji.

Podsumowanie

Jeśli jesteś fanem motoryzacji, który uwielbia zabytki, to z pewnością nie będzie ci łatwo podjąć tę decyzję. Musisz mieć jednak świadomość tego, że będąc właścicielem, który w swoim garażu przechowuje wyjątkowo leciwy wóz, w końcu nadejdzie czas, by przeznaczyć go na przysłowiowe żyletki. Pamiętaj wtedy o tym, by wymontować wszystkie części, które możesz sprzedać na rynku wtórnym. Więcej wtedy zarobisz, a dodatkowo pomożesz środowisku oraz innym kierowcom.