Co poza złomem można sprzedać na skupie złomu?

Przywykliśmy do tego, że skup złomu przyjmie od nas stare metalowe odpady, części samochodowe czy elementy konstrukcji stalowych. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że do punktu przekazać możemy nie tylko szeroko pojęte żelastwo, ale także wiele innych odpadów. O tym, co poza złomem można sprzedać na skupie, piszemy w niniejszym tekście. Jeśli w Twoim warsztacie lub garażu zalegają różne odpady i zastanawiasz się, czy złomowisko je przyjmie oraz jakie ceny zaoferuje, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Czego nie sprzedasz na skupie złomu?

Najpierw jednak wyjaśniamy, jakich rodzajów odpadów legalnie działający skup złomu na pewno NIE PRZYJMIE. Do tej grupy należą m.in.:

  • dostępne w obiegu monety,
  • elementy torów kolejowych i trakcji,
  • znaki drogowe,
  • włazy do studzienek,
  • inne elementy infrastruktury drogowej, wodociągowej czy kanalizacyjnej.

Wiesz już, jakich materiałów z pewnością nie sprzedasz w skupie, nawet jeśli wszedłeś w ich posiadanie w sposób całkowicie legalny. Czas teraz dowiedzieć się, które ze składowanych w Twoim gospodarstwie domowym, rolnym lub firmie odpadów, nadają się do oddania na złomowisko i pozwolą Ci zarobić na ich sprzedaży. Bez obaw – z całą pewnością wiele z nich zajdziesz w swoim najbliższym otoczeniu.

Metale i stopy

W skupie złomu sprzedasz wszelkiego typu metale – zarówno stal, jak i elementy niestalowe. Oczywiście, każdy metal wyceniany jest inaczej, ze względu na jego dostępność, właściwości i zapotrzebowanie. Ceny złomu stalowego z reguły kształtują się na poziomie kilkuset złotych za tonę, co w przeliczeniu na kilogram daje kilkadziesiąt groszy. Podobnie wyceniane jest żeliwo (np. stare rury, kaloryfery, piece, części samochodowe) oraz różnego rodzaju stopy żelaza i innych metali.

Metale kolorowe

Oprócz złomu stalowego (czystego i z domieszkami) do skupu możesz oddać również metale nieżelazne, zwane popularnie kolorowymi. To właśnie ta grupa odpadów pozwala zarobić najwięcej na sprzedaży złomu. Ceny miedzi kształtują się na poziomie kilkunastu złotych za 1 kg, nieco tańsze jest aluminium. Oprócz sprzedaży miedzi i aluminium dochodowym biznesem jest również oddawanie do skupu elementów wykonanych z cyny, cynku, brązu czy mosiądzu. Stare klamki, okucia meblowe, przewody czy profile aluminiowe, to tylko niektóre przykłady kolorowego złomu, występującego w naszym otoczeniu.

Surowce wtórne

Warto zdać sobie sprawę z faktu, że w wielu punktach skupu możemy sprzedać nie tylko metale, ale również wiele surowców, nadających się do recyklingu. Szczególną popularnością cieszą się makulatura i tworzywa sztuczne – m.in. plastikowe nakrętki. Wiele firm przyjmuje również szklane butelki, choć zapotrzebowanie na ich odbiór w skali kraju wciąż jest ogromne. Dzięki ponownemu wykorzystaniu surowca zmniejsza się ilość produkowanych śmieci, przy jednoczesnej oszczędności globalnych zasobów surowca. Na niektórych złomowiskach można sprzedać również stary samochód – oczywiście pod warunkiem, że firma posiada stosowne zezwolenia na demontaż i utylizację pojazdów.

Skup złomu – na czym można zarobić najwięcej?

Stawki za poszczególne rodzaje złomu i odpadów są zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Inny cennik obowiązuje na złom stalowy, inna będzie cena metali kolorowych. To właśnie na sprzedaży miedzi, mosiądzu czy cyny można zarobić najwięcej. Oddając odpady na złomowisko, należy jednak uwzględnić nie tylko własny zysk, ale także istotny wkład w codziennej walce o czystość naszej planety.

Skup złomu – Poznań

Jeśli mieszkasz w Poznaniu i chcesz sprzedać złom za atrakcyjną cenę, skontaktuj się z nami! Prowadzimy odbiór odpadów na terenie Piątkowa oraz pozostałych dzielnic miasta, a także Przeźmierowa i okolicznych miejscowości. Elastyczny cennik, odbiór i własny transport złomu oraz minimum formalności to tylko niektóre powody, dla których warto skorzystać z naszej oferty. Ceny złomu należą do najwyższych w regionie, a profesjonalna kadra oraz ekologiczne gospodarowanie odpadami to gwarancja najwyższej jakości świadczonych usług.