Żeliwo – dlaczego warto oddawać je prosto do skupu?

Żeliwo stanowi jeden z najpowszechniejszych stopów żelaza wykorzystywanych w bardzo wielu dziedzinach przemysłu. Począwszy od produkcji części samochodowych, poprzez grzejniki, narzędzia aż po elementy instalacyjne. Popularność i bardzo dobre właściwości termiczne żeliwa sprawiają, że w naszym najbliższym otoczeniu z pewnością znajdzie się kilka bezużytecznych przedmiotów z tego tworzywa. Zamiast pozwalać im dalej zalegać na strychu lub w garażu, lepiej dać im „drugie życie”, a przy okazji zrobić na tym niezły interes. Sprawdź aktualne ceny żeliwa i poznaj najważniejsze powody, dla których warto oddawać je na złomowisko.

Czym jest żeliwo i gdzie znajduje ono swoje zastosowanie?

Żeliwo to stop żelaza z węglem oraz innymi składnikami – zazwyczaj krzemem, siarką, fosforem czy manganem. Charakteryzuje się wysoką zawartością węgla, dochodzącą do 6,6%. Aby stop uznany został za żeliwo, muszą zostać spełnione dwa podstawowe warunki: podstawowym jego składnikiem musi być żelazo, a zawartość węgla nie może być niższa niż 2%. Dodatki stopowe również mają swoje znaczenie. Proces pozyskiwania żeliwa polega na przetapianiu surówki wraz z dodatkami złomu stalowego w specjalnych piecach zwanych żeliwiakami. Otrzymywane w ten sposób żeliwo można podzielić na kilka podstawowych rodzajów, takich jak: szare, białe, połowiczne i stopowe. Ze względu na swoje parametry, żeliwo ma bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Najpopularniejsze przykłady wykorzystywania tego stopu to m.in.:

  • produkcja pieców, kaloryferów, rur i elementów instalacji grzewczych,
  • przemysł samochodowy – produkcja części, podzespołów skrzyń biegów i innych,
  • produkcja włazów kanałowych, rur, wpustów oraz innych elementów kanalizacyjnych,
  • produkcja naczyń, akcesoriów kuchennych, m.in. rusztów do kuchni gazowych.

To oczywiście tylko niektóre przykłady zastosowań żeliwa. Jego powszechność sprawia, że żeliwne przedmioty często pojawiają się w naszych garażach, mieszkaniach, piwnicach czy kotłowniach. Po zakończeniu eksploatacji najczęściej zalegają w formie śmieci. Tymczasem, żeliwo to jeden z tych rodzajów złomu, które naprawdę warto sprzedać w skupie.

Skup złomu – ile kosztuje żeliwo?

Szczegółowe ceny złomu w kraju podlegają różnym wahaniom i sporym różnicom w zależności od regionu, aktualnej sytuacji na rynku oraz wielu innych czynników. Uśredniona cena 1 tony żeliwa w 2019 roku wynosi w granicach 700-900 zł za tonę, co daje nawet 90 groszy za kilogram złomu żeliwnego. Owszem, to wciąż znacznie mniej niż za kilogram miedzi, aluminium czy cyny. Jednak z całą pewnością jest to stawka godna uwagi, zwłaszcza biorąc pod uwagę ceny innych metali oferowane przez skupy w wielu miastach w Polsce.

Dlaczego warto oddawać żeliwo na złomowisko?

Sprzedając żeliwny złom firmie prowadzącej skup metali, można naprawdę nieźle zarobić. Przede wszystkim dlatego, że żeliwo jest stosunkowo ciężkim stopem, przez co wykonywane z niego elementy zazwyczaj sporo ważą. Stare piece lub kaloryfery wykonywane z tego tworzywa mogą ważyć nawet kilkaset kilogramów. Wymieniając grzejniki w całym mieszkaniu, jesteśmy więc w stanie zrobić całkiem niezły interes. Podobnie w przypadku części samochodowych czy elementów wyposażenia kuchni – żeliwne patelnie, garnki, skrzynie biegów czy narzędzia, stanowią bardzo wartościowy rodzaj złomu, stąd regularny wzrost zainteresowania jego sprzedażą w skupach i na złomowiskach.

Kolejną przyczyną, dla której warto zainteresować się sprzedażą złomu wyspecjalizowanej firmie, jest jego powszechna dostępność. Większość z nas nie będzie miała problemu ze znalezieniem co najmniej kilku żeliwnych odpadów w swoim garażu. Zużyty sprzęt AGD, akcesoria kuchenne, części samochodowe czy stare rury, to tylko niektóre przykłady żeliwnego złomu, który z powodzeniem może zostać sprzedany w skupie. W ten sposób nie tylko pozbędziemy się zalegającego żelastwa z naszego otoczenia, ale również podreperujemy swój domowy budżet.