Jakie rodzaje mosiądzu można sprzedać w skupie złomu?

Porządkując mieszkanie, piwnicę, strych czy garaż, z pewnością natkniesz się na spore ilości złomu, który zamiast zalegać przez następne lata, może zostać sprzedany po atrakcyjnej stawce w skupie złomu. Niektóre gatunki metali, choć z pozoru wygalają na zwykłe żelastwo, pozwolą Ci naprawdę nieźle zarobić – przykładem jest mosiądz, będący niezwykle pożądanym surowcem w wielu dziedzinach przemysłu. Poznaj jego właściwości i dowiedz się, jakie rodzaje mosiądzu możesz sprzedać w skupie.

Czym jest mosiądz i jakie ma właściwości?

Mosiądz, będący mieszaniną miedzi i cynku, jest jednym z najczęściej spotykanych stopów metali, charakteryzującym się szerokim zastosowaniem przemysłowym. Posiada charakterystyczną, złoto-żółtą barwę, która zależy w dużej mierze od procentowej zawartości cynku (zwykle maksymalnie do 45%) oraz zastosowanych dodatków stopowych, z których najpopularniejszymi są: ołów, mangan, cyna, żelazo, aluminium czy chrom. Mosiądz jest stopem bardzo potrzebnym ze względu na swoje właściwości. Jego gęstość jest wyższa niż gęstość stali i dochodzi do 9 kg/dm3, a temperatura topnienia w zależności od składu stopowego, wynosi ok. 1000°C. Dzięki temu jest wykorzystywany m.in. w instalacjach grzewczych czy do produkcji części samochodowych, narażonych na wysoką temperaturę pracy.

Mosiądz jednofazowy i dwufazowy

Jednofazowy mosiądz posiada nie więcej niż 30% cynku, przez co wykazuje doskonałe właściwości plastyczne, co sprzyja jego obróbce w standardowych warunkach. Im większa procentowa zawartość Zn, tym mosiądz staje się twardszy i mniej podatny na obróbkę „na zimno”. Z kolei mosiądze dwufazowe charakteryzują się większą zawartością cynku, przez to są mniej plastyczne, ale jednocześnie dużo bardziej wytrzymałe. Tego rodzaju mosiądz często stosowany jest do produkcji blach, rur czy prętów, ale także śrub czy okuć. W przemyśle wykorzystuje się również mosiądze stopowe oraz odlewnicze. Te pierwsze mają zastosowanie m.in. przy produkcji łożysk, z uwagi na dobre właściwości poślizgowe i wysoką odporność na korozję. Z kolei mosiądze odlewnicze to stopy wieloskładnikowe, najczęściej wzbogacane o metale takie jak mangan, krzem czy ołów.

Skup mosiądzu – co można w nim sprzedać?

Obok miedzi i aluminium mosiądz jest jednym z najbardziej pożądanych metali kolorowych, z uwagi na szerokie zastosowanie i duże możliwości w zakresie jego przetwarzania. Nic więc dziwnego, że niemal każdy skup złomu w Polsce przyjmuje również mosiądz pod różnymi postaciami. Najpopularniejsze rodzaje, które można sprzedać w skupie to m.in.:

  • złom mosiężny żółty – występujący w naturalnym żółtozłotym kolorze. Tego rodzaju mosiądz znajdziemy m.in. w: chłodnicach, urządzeniach sanitarnych i elementach instalacji, okuciach czy elementach dekoracyjnych,
  • złom mosiężny bielony – czyli mosiądz pokryty wierzchnią warstwą niklu lub cynku. Bardzo często wykorzystywany w urządzeniach hydraulicznych oraz chłodzących,
  • chłodnice mosiężne oraz mosiężno-miedziane – chłodnice wykorzystywane w samochodach, ciągnikach i maszynach rolniczych, a także w urządzeniach oraz instalacjach przemysłowych,
  • mosiądz niesortowany – skup złomu przyjmuje również mosiądz mieszany, występujący w różnych gatunkach. W tego rodzaju stopach ciężko określić barwę i odcień,
  • otoczki, włosy i wióry – czyli wszelkiego rodzaju odpady mosiężne poprodukcyjne, będące efektem ubocznym mechanicznej obróbki.

Skup mosiądzu i metali kolorowych – Poznań

Nasz skup złomu przyjmuje wszelkiego rodzaju złom mosiężny, zaliczany do wymienionych powyżej kategorii. Bez względu na to, czy posiadasz odpady poprodukcyjne, elementy instalacji hydraulicznych, okucia, chłodnice czy elementy dekoracyjne, w każdej chwili możesz przynieść je do naszej siedziby w Poznaniu lub zamówić wywóz złomu w większej ilości – przyjedziemy do Ciebie własnym transportem i zaproponujemy korzystną cenę za złom przeznaczony do sprzedaży w skupie. Skontaktuj się z nami już dziś i sprawdź nasz aktualny cennik złomu mosiężnego.