Recykling aluminium – na czym polega?

Jednym z najbardziej popularnych metali, wykorzystywanych w produkcji przedmiotów codziennego użytku, jest aluminium. Spory odsetek aluminiowych wytworów jest efektem recyklingu tego cennego surowca, który może być przetwarzany wielokrotnie, co znacznie obniża koszty produkcji, jednocześnie ograniczając szkodliwy wpływ przemysłu na środowisko. Dowiedz się, na czym polega recykling aluminium i dlaczego warto oddawać aluminiowe przedmioty do skupu metali.

Zalety przetwarzania aluminium

W ostatnich latach zewsząd słyszymy o konieczności segregacji odpadów, szczególnie tych, które nadają się do ponownego wykorzystania. Recykling dotyczy nie tylko szkła czy plastiku, ale również metali kolorowych, w tym szczególnie aluminium, ze względu na wysokie koszty wyprodukowania nowych wytworów. Zużyte puszki, felgi samochodowe czy elementy sprzętu elektronicznego można wykorzystywać na wiele sposobów, produkując z nich kolejne przedmioty, które mogą być wprowadzane do użytku. Właśnie ze względu na dużą opłacalność recyklingu aluminium, skupy metali kolorowych tak dobrze za nie płacą.

Kolejną zaletą recyklingu aluminium jest możliwość wielokrotnego przetwarzania surowca ze względu na fakt, iż jego parametry nie ulegają zmianie w procesie obróbki. Nie jest jednak tak, że zużyta puszka po napoju, po przetworzeniu nadal będzie tym samym produktem – może zostać wykorzystana do produkcji zupełnie innego wyrobu. W ten sposób dochodzimy do kolejnej – równie ważnej zalety przetwarzania aluminium, jaką jest zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska. Recykling pozwala ograniczyć ilość śmieci zalegających na naszej planecie, jak również zmniejszyć zanieczyszczenie wody i gleby, z uwagi na długi proces rozkładu pozostawianych puszek i innych odpadów aluminiowych.

Recykling aluminium – proces złożony, ale opłacalny

Sam proces przetwarzania aluminium jest dość skomplikowany, jednak niewątpliwie niezbędny z ekologicznego, ale i biznesowego punktu widzenia. Aby zużyta i wyrzucona puszka po napoju otrzymała „drugie życie” i ponownie nadawała się do użytku jako pełnowartościowy produkt, musi przejść przez kilka etapów.

Etapy recyklingu

Pierwszym z nich jest sortowanie śmieci. Mimo obowiązku segregacji, często zdarza się że wraz z aluminiowymi odpadami, występuje sporo produktów z innych metali. Selekcja w sortowni odbywa się najczęściej za pomocą specjalnych magnesów, pozwalających odseparować aluminium od innych substancji i stopów. Kolejnym etapem jest oczyszczanie wyselekcjonowanego aluminium. Odpady poddawane są piaskowaniu oraz innym procesom przemysłowym, mającym na celu uśnięcie z nich nadruków, zanieczyszczeń oraz wszelkich innych pozostałości. Tak przygotowane „czyste” aluminium, jest cięte na drobne części (wióry), a następnie ulega sprasowaniu.

Sprasowane aluminium musi teraz trafić do huty, gdzie zostaje stopione i przybierze nowy pożądany kształt. To właśnie odlewnia aluminium jest miejscem, w którym surowiec nabiera kształtów i uzyskuję nową formę, w jakiej pojawi się na rynku. Końcowym etapem jest naniesienie nowych nadruków oraz oznaczeń na puszki, felgi i wszystkie pozostałe produkty, jakie powstały na skutek recyklingu aluminium. Kiedy znów ulegną zużyciu i trafią na wysypisko śmieci, będzie można cały proces wykonać po raz kolejny.

Skup metali kolorowych – dlaczego warto sprzedawać aluminium?

Recykling aluminium jest procesem, który może trwać nawet dwa miesiące. Mimo to, w dalszym ciągu jest bardziej opłacalny, niż eksploatacja nowych złóż w celu pozyskiwania surowca. Nic więc dziwnego, że firmy, prowadzące skup złomu i metali kolorowych zachęcają nas do sprzedaży aluminiowych odpadów, a nie do oddawania ich na wysypisko. To kwestia czegoś więcej niż tylko wysokiej stawki za kilogram aluminiowego złomu. Oddając aluminium do skupu, przyczyniamy się do utrzymania czystości na planecie, która jest naszym wspólnym domem.