Jak odróżnić metale kolorowe od żelaza?

Firmy prowadzące skup złomu oferują niezwykle atrakcyjne stawki za metale kolorowe, takie jak miedź, aluminium czy cynk. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że nie wszystko, co wygląda jak metal kolorowy, na pewno nim jest. Sprawdź, jak odróżnić metale kolorowe od żelaza i dowiedz się, które z nich posiadają najwyższe ceny w skupie.

Czym są metale kolorowe?

Nie od dziś wiadomo, że na sprzedaży metali kolorowych można nieźle zarobić. W dodatku jest to dość łatwy zarobek, ponieważ w każdym mieszkaniu, garażu, piwnicy czy na strychu znajdziemy całkiem spore ilości kolorowego złomu. Niestety, często zdarza się, że osoby, które po raz pierwszy oddają złom do skupu, mają problem z określeniem, czy dany metal faktycznie należy do grupy metali kolorowych, czy jest mniej wartościowym stopem. Mianem metali kolorowych, zwanych również metalami nieżelaznymi – jak sama nazwa wskazuje – określa się metale oraz stopy niezawierające żelaza. Charakteryzują się one bardzo pożądanymi parametrami, takimi jak wysoki współczynnik przewodnictwa cieplnego czy elektrycznego, dlatego są powszechnie stosowane m.in. w przemyśle elektronicznym, grzewczym, telekomunikacyjnym czy energetycznym.

Które metale nieżelazne są najdroższe?

Ceny za kilogram metali kolorowych w skupach złomu zwykle kształtują się na poziomie kilka razy wyższym niż ceny kilograma zwykłego złomu żelaznego. To wystarczający powód, by poświęcić nieco więcej uwagi i selekcjonować metale nieżelazne, zamiast sprzedawać je w cenie zwykłego złomu – po kilkadziesiąt groszy za 1 kg. Metale kolorowe, które cieszą się największym powodzeniem, to m.in.:

 • aluminium,

 • miedź,

 • cyna,

 • cynk,

 • kadm,

 • kobalt,

 • ołów,

 • tytan.

Są one bardzo chętnie skupowane, choć wcale nie najdroższe. Najbardziej pożądane, a przez to atrakcyjne cenowo, są metale szlachetne, takie jak złoto, srebro, platyna, ale także wolfram czy nikiel. Ich wartość bierze się nie tylko z ich właściwości fizycznych i chemicznych, ale również z faktu, że są one rzadko spotykanymi metalami.

Jak rozpoznać metale nieżelazne?

Zanim jednak odwiedzimy skup złomu i metali kolorowych w celu sprzedaży posiadanych przez nas cennych surowców, warto upewnić się, że zalegające w garażu stare felgi, puszki czy podzespoły elektroniczne faktycznie wyprodukowane zostały z aluminium, miedzi czy niklu. Doświadczona osoba szybko oceni rodzaj metalu, ze względu na charakterystyczny połysk, jakim cechują się metale niezawierające żelaza, lub z jego niewielkim procentowym udziałem. Osoby, które nie mają pewności co do własnej oceny, mogą wykonać próbę termiczną, pamiętając o tym, że metale nieżelazne bardzo szybko się nagrzewają i są dobrym przewodnikiem ciepła. Jeśli zależy nam na tym, by wyselekcjonować wyłącznie aluminium, warto użyć w tym celu magnesu, który przyciągnie żelazo.

Skup złomu i metali kolorowych – co można sprzedać?

Firmy prowadzące skup surowców wtórnych przyjmują większość produktów wykonanych z metali kolorowych. Ich liczba w naszym codziennym otoczeniu jest na tyle duża, że praktycznie każdy w swoim gospodarstwie domowym może znaleźć pewną ilość metali nieżelaznych, które można z zyskiem sprzedać. Większość z nich zalega na strychach, w piwnicach lub garażach, tymczasem oddając je do skupu, nie tylko pozbędziemy się zalegających śmieci i damy im „drugie życie” dzięki recyklingowi, ale również nieźle na tym zarobimy. Wyroby z metali kolorowych, które z zyskiem można sprzedać w skupie złomu to m.in.:

 • miedziane rury, kształtki i elementy instalacji grzewczej,

 • aluminiowe puszki, felgi, opakowania,

 • podzespoły elektroniczne, części starych telefonów, telewizorów, komputerów itp.,

 • miedziane kable i przewody,

 • stare sztućce, ozdoby i dekoracje domowe,

 • elementy biżuterii, których nie przyjmie od nas jubiler (np. zniszczone naszyjniki),

 • mnóstwo innych artykułów i przedmiotów z naszego otoczenia.

Skup metali kolorowych – Poznań

Mieszkasz w Poznaniu lub okolicach i chcesz pozbyć się metali kolorowych, sprzedając je z zyskiem? Odwiedź nasz skup surowców wtórnych przy ulicy Krańcowej 9 i sprawdź, ile możesz zyskać na sprzedaży miedzi, aluminium lub innych metali nieżelaznych.