Jakich metali nie sprzedasz na skupie złomu?

Sprzedaż złomu w skupie to nie tylko szansa na pozbycie się zalegających w najbliższym otoczeniu odpadów, ale również niezły pomysł na biznes. Szczególnie dochodowe są transakcje dotyczące metali kolorowych, ale także na złomie stalowym da się zarobić. Przeczytaj, które metale są najbardziej dochodowe i dowiedz się, czego skup złomu nie może od Ciebie przyjąć.

Czym właściwie jest złom?

Większość z nas złomem nazwałaby po prostu stare metalowe odpady, które do niczego nie przydadzą się już w gospodarstwie domowym, firmie czy na placu budowy. Czy aby na pewno wszelkie otaczające nas metale stanowią złom? Nie do końca tak jest. Podstawowym kryterium, które decyduje o tym, że dany przedmiot będzie można sprzedać na skupie, jest możliwość jego ponownego wykorzystania. Jednym słowem za złom uznaje się odpady i wyroby metalowe, nadające się do recyklingu. Będą to więc m.in.:

  • części samochodowe i elementy karoserii,
  • konstrukcje stalowe,
  • wszelkiego rodzaju metalowe naczynia, profile, rury i elementy instalacyjne,
  • puszki wykonane z aluminium oraz innych metali,
  • stare ogrodzenia, pręty, druty, przewody i wiele innych.

Ze znalezieniem odpadów nadających się do sprzedaży w skupie większość z nas nie będzie miała zapewne problemu. Wystarczy rozejrzeć się wokół, czy w garażu od lat nie zalegają stare rury, elementy konstrukcji ze stali, blachy, czy metalowe obudowy od różnych urządzeń. Za najdroższy gatunek złomu uznawane są tzw. metale kolorowe oraz ich stopy: miedź, cyna, aluminium czy mosiądz. Tutaj prym wiodą wszystkiego rodzaju puszki, kable, rury, okucia czy elementy elektroniki. Ceny w skupie metali kolorowych uzależnione są od regionu kraju oraz aktualnej sytuacji na rynku. W przypadku aluminium oscylują zazwyczaj w granicach kilku złotych za kilogram, jednak za kilo miedzi czy cyny, cena na wyniesie kilkanaście, a nierzadko ponad 20 złotych. Jak widać, warto od czasu do czasu zrobić porządek w najbliższym otoczeniu, ponieważ poza uporządkowaniem strychu czy piwnicy, sprzedaż złomu może być niezłym pomysłem na dodatkowy zarobek.

Jakich metali nie można sprzedać w skupie złomu?

Wiesz już, jaki złom można sprzedawać w legalnie działającym skupie i ile da się na takiej transakcji zarobić. Powinieneś jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że nie wszystkie materiały zostaną przyjęte na złomowisku. Sprzedaż niektórych odpadów jest bowiem prawnie zabroniona, z uwagi na nielegalny charakter procederu. Wśród materiałów, których nie przyjmują legalne skupy w Polsce, wymienia się m.in.:

  • szyny kolejowe oraz fragmenty trakcji,
  • znaków drogowych oraz elementów infrastruktury komunikacyjnej,
  • włazów oraz pokryw od studzienek kanalizacyjnych,
  • barierek drogowych,
  • monet będących aktualnie w legalnym obiegu.

Jak nietrudno się domyślić takie obostrzenia mają na celu zapobieganie kradzieżom mienia publicznego oraz infrastruktury drogowej, sanitarnej czy kolejowej. Co ważne, z punktu widzenia prawa, nie ma znaczenia, czy osoba dysponująca złomem w postaci fragmentów torów, czy np. włazów kanalizacyjnych weszła w ich posiadanie w sposób legalny – np. drogą kupna czy nabycia na licytacji. Nawet pozyskała je zgodnie z prawem, ich sprzedaż w skupie nadal nie będzie możliwa. Oczywiście, nielegalne skupy przymykają oko na przepisy, przyjmując od swoich klientów kradzione znaki drogowe czy elementy trakcji kolejowych. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż sprzedając nielegalnie złom, sami współuczestniczymy w przestępstwie.

Skup złomu i metali kolorowych – Poznań

Legalnie działające skupy nie tylko nie przyjmują wymienionych wyżej metali i odpadów, ale dokładają również wszelkich starań, aby proces sprzedaży był dla klienta maksymalnie komfortowy. Z tego powodu oferują m.in., darmowy odbiór i załadunek złomu z posesji właściciela czy atrakcyjne stawki za kilogram surowca.