Legalny skup złomu? Uważaj, gdzie sprzedajesz złom!

Sprzedaż złomu to szansa na naprawdę niezły interes. Warto o tym wiedzieć i regularnie porządkować swoje garaże, strychy i piwnice w poszukiwaniu odpadów, które są się spieniężyć. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że nie każdy skup złomu działa na zasadach zgodnych z polskim prawem. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto mieć pewność, że podmiot, któremu sprzedajemy złom, posiada wszelkie uprawnienia do jego odbioru. Radzimy, jak rozpoznać legalny punkt skupu i nie paść ofiarą oszustów.

Jak wybrać legalny skup złomu?

Ostatnie lata to dynamiczny rozwój branży złomiarskiej w naszym kraju. W dużych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław czy Poznań konkurencja jest naprawdę ostra. Dla osób sprzedających złom w ilościach domowych lub hurtowych to niezwykle atrakcyjna sytuacja z uwagi na możliwość uzyskania atrakcyjnych cen za złom stalowy, lub metale kolorowe, takie jak miedź, aluminium, cyna czy mosiądz. Profesjonalny skup złomu to nie tylko plac, na którym składuje się skupowane od klientów przedmioty. Legalnie działające firmy posiadają zwykle pomieszczenia biurowe, w których dokonuje się transakcji, a nieodłącznym elementem wyposażenia każdego złomowiska będzie również waga. Warto zwracać uwagę na szeroką ofertę poszczególnych firm – im więcej gatunków złomu skupuje dane przedsiębiorstwo, tym większa szansa na pomnożenie swojego zysku. Niemal wszystkie legalnie działające skupy oferują usługę odbioru oraz załadunku odpadów we własnym zakresie. Dzięki temu klient nie musi na własną rękę organizować transportu ze złomem do punktu skupu.

Na koniec rzecz najważniejsza – legalnie działający skup złomu musi posiadać wszelkie niezbędne zezwolenia na przyjmowanie, transport, magazynowanie oraz przetwarzanie odpadów. Warto zdawać sobie z tego sprawę, a nawet żądać okazania dokumentów do wglądu, jeśli nie mamy pewności, czy dana firma może odbierać przekazywane jej odpady. Legalny skup zobowiązany jest również wystawić klientowi zaświadczenie o przeprowadzonej transakcji.

Czego legalny skup złomu nie przyjmie?

Kolejnym sposobem na zweryfikowanie legalności złomowiska jest pytanie o rodzaj przyjmowanego przez nie złomu. Żaden legalnie działający tego typu punkt nie ma prawa skupować:

  • monet, np. w celu ich ponownego przetopienia,
  • fragmentów torów kolejowych oraz trakcji – nawet jeśli nie zostały one ukradzione, ale nabyte w sposób zgodny z prawem,
  • włazów od studzienek oraz elementów instalacji kanalizacyjnych,
  • znaków drogowych,
  • AGD oraz elektrośmieci.

Jak widać, katalog przedmiotów, których skup złomu nie może przyjąć, jest dość szeroki i pozwala dochodzić, czy firma działa w sposób legalny. Co istotne, dla skupującego nie ma znaczenia to, w jaki sposób właściciel wszedł w posiadanie określonego rodzaju złomu. Przykładowo – elementy trakcji czy torów kolejowych mogą zostać wykupione na drodze licytacji komorniczej od upadającej spółki kolejowej. Mimo że taka transakcja w świetle prawa jest całkowicie legalna, to firma zajmująca się odbiorem złomu nie ma prawa go przyjąć.

Nielegalny skup złomu – jakie kary?

Choć prowadzenie działalności związanej ze skupowaniem złomu bez odpowiednich zezwoleń jest w Polsce nielegalne, proceder ten niezmiennie cieszy się sporą popularnością. Wszystko przez to, że ewentualne kary są zwykle niewspółmiernie niskie w stosunku do zysków czerpanych z tego rodzaju działalności. Co więcej, nałożone sankcje stanowią zazwyczaj ostateczność i zanim nielegalny skup złomu zostanie ukarany, jego właściciele zdążą już wystarczająco się wzbogacić, przez co ewentualne mandaty nie robią na nich wrażenia.

Oddając złom do skupu CAR PLAC przy ulicy Jackowskiego 19/19 w Poznaniu, zyskujesz całkowitą pewność sprzedaży odpadów w legalnie działającym przedsiębiorstwie. Jesteśmy firma posiadająca wszystkie niezbędne zezwolenia, a świadczone przez nas usługi zawsze wyróżnia najwyższa jakość, Oferujemy konkurencyjne ceny złomu stalowego oraz metali kolorowych, jak aluminium czy miedź. Na życzenie dojeżdżamy do Klienta, odbierając zalegające odpady we własnym zakresie. Masz pytania? Skontaktuj się z nami. Sprzedaj złom legalnie i sprawdź, jak wiele możesz zyskać!