Ceny złomu – które metale są najcenniejsze?

Sprzedaż złomu w skupie to nie tylko wyraz troski o czystość naszej planety i możliwość uporządkowania garażu lub piwnicy, ale także świetny interes. Dotyczy to głównie metali kolorowych, takich jak aluminium, miedź, mosiądz czy cyna. Sprawdź, które z nich są najdroższe, od czego zależy cena skupu i ile można otrzymać za kilogram kolorowego złomu.

Czym są metale kolorowe?

Zgodnie z definicją, metale kolorowe to wszystkie pozostałe metale oraz stopy metali, niezawierające żelaza. Do tej kategorii zaliczają się więc m.in.: aluminium, miedź, cynk, cyna, mosiądz, magnez, tytan, ołów, bizmut, nikiel, kobalt czy wolfram. Osobną kategorię metali kolorowych stanowią metale szlachetne: złoto, srebro i platyna. Ceny tych ostatnich są nawet kilkukrotnie wyższe niż cena skupu kilograma aluminium czy miedzi. Nie znaczy to jednak, że na pozostałych metalach kolorowych również da się nieźle zarobić.

Od czego zależą ceny metali kolorowych?

Wtórny rynek metali kolorowych z roku na rok się rozrasta. Coraz więcej firm oferuje skup aluminium, miedzi czy mosiądzu. Rośnie też liczba osób, zdających sobie sprawę z dochodowości sprzedaży aluminiowych puszek, starych felg, miedzianych rur i przewodów. W cenie są nawet niewielkie ilości złota lub srebra używanego do produkcji komputerów, telefonów czy innych urządzeń elektronicznych.

Warto jednak wiedzieć, że ceny kolorowych metali mogą mocno różnić się od siebie w zależności od:

  • lokalizacji – poszczególne skupy w różnych miastach i województwach mogą oferować inne stawki za te same metale,
  • ilości sprzedawanego złomu kolorowego – im większą ilość metalu dostarczymy na złomowisko, tym większa szansa na uzyskanie korzystniejszej ceny,
  • rodzaju metalu – inaczej wyceniane są aluminiowe puszki, inna jest cena czystych profili, a jeszcze inaczej skup zapłaci za pozostały złom aluminiowy.

Jeśli więc szukamy skupu złomu np. w Poznaniu, warto prześledzić lokalny rynek i cenniki poszczególnych firm, wybierając tę, która za dostarczony złom metali kolorowych zaoferuje nam najwięcej.

Które metale kolorowe są najdroższe?

Spośród wszystkich przyjmowanych przez skupy metali kolorowych, najdroższy jest oczywiście złom metali szlachetnych. Przykładowo: za 1 gram najczystszego, 24-kartowego złota, skupy złomu zapłacą nam od kilkudziesięciu do nawet 150 zł. Nieco tańsze są w skupie srebro i platyna. Metale nieszlachetne skupuje się z kolei na kilogramy. Tutaj zdecydowanie przoduje cyna, której kilogram na złomowisku może być wart nawet ponad 60 zł, w zależności od regionu i klasy złomu. Dobrym interesem jest również sprzedaż miedzi powszechnie używanej do produkcji rur i elementów instalacyjnych oraz przewodów elektrycznych i kabli. Kilogram tego surowca może kosztować od kilkunastu do ponad 20 złotych. Sporą wartość ma również mosiądz – stop miedzi i cynku, którego ceny wahają się w granicach 12-15 złotych za kilogram. Spośród wszystkich popularnych metali nieżelaznych, najtańsze jest aluminium ze względu na swój powszechny charakter. Na sprzedaży aluminiowych blach, prętów, puszek, felg, garnków czy żaluzji zarobimy od kilku do niespełna dziesięciu złotych. Wszystko zależy od stawek za dany rodzaj złomu aluminiowego. Najmniej skupy płacą za aluminium z dodatkiem żelaza, najdroższe będą chłodnice i czyste, niemalowane profile. Kilogram puszek to zarobek ok. 4-6 zł.

Skup metali kolorowych – to się opłaca!

Jest wiele powodów, dla których warto zainteresować się oddaniem posiadanej przez siebie miedzi, aluminium czy pozostałego złomu kolorowego do punktów skupu. Dla jednych najważniejsza będzie atrakcyjna cena za kilogram surowca, inni kładą nacisk przede wszystkim na możliwość uporządkowania garaży, piwnic czy strychów. Jednak bez względu na to, czy kierujemy się motywacją finansową, czy odwiedzamy skup złomu z przyczyn praktycznych lub estetycznych, warto to czynić. W ten sposób dokładamy swój mały, ale jakże cenny wkład w walkę o czystą planetę i przyjazne środowisko.