Od czego zależy cena akumulatora w skupie?

Z roku na rok wzrasta liczba kupowanych przez Polaków samochodów – zarówno nowych, jak i używanych. To z kolei generuje zwiększone zapotrzebowanie na części i podzespoły, a jednymi z najczęściej wymienianych są oczywiście akumulatory. Sprawdź, gdzie można oddać zużyte ogniwa i ile możesz na nich zarobić. Dowiedz się, od czego zależy cena akumulatora w skupie.

Budowa i działanie akumulatorów

Montowane w samochodach osobowych, dostawczych i ciężarowych, ale również w ciągnikach i maszynach rolniczych czy przemysłowych akumulatory stanowią podstawowe źródło energii elektrycznej, niezbędnej do uruchomienia pojazdu i zasilania układu napędowego, ale również wszystkich pozostałych odbiorników prądu: reflektorów, radia, klimatyzacji, ogrzewania, zapalniczki, czujników parkowania oraz innych podzespołów. Ogniwo nie tylko oddaje energię elektryczną, ale również je gromadzi dzięki alternatorowi – urządzeniu odpowiadającemu za ładowanie w trakcie jazdy. Poszczególne rodzaje akumulatorów mogą różnić się między sobą budową, rodzajem elektrod oraz składem elektrolitu. Najpopularniejsze obecnie akumulatory, które montuje się w samochodach i maszynach to ogniwa:

  • litowo-jonowe,
  • kwasowo-ołowiowe,
  • polimerowo-litowe,
  • niklowo-kadmowe i niklowo-cynkowe,
  • metalowo-wodorkowo-niklowe.

Żywotność akumulatorów jest ograniczona i w dużej mierze zależy od stopnia eksploatowania samochodu, warunków atmosferycznych, tego, czy pojazd jest garażowany, czy nie, ale także od ilości i rodzaju odbiorników prądu w samochodzie. Przeciętna trwałość ogniw montowanych w autach osobowych wynosi 5 lat. Na uwagę zasługują również bezobsługowe baterie żelowe, charakteryzujące się wydłużoną żywotnością oraz brakiem konieczności uzupełniania poziomu wody destylowanej.

Gdzie oddać zużyty akumulator?

Choć akumulatory bardzo często całymi latami zalegają w garażach i warsztatach, warto zdawać sobie sprawę z faktu, że ustawa z 2009 roku o bateriach i akumulatorach nakłada na właścicieli zużytych ogniw obowiązek oddawania ich do recyklingu. Nie ma możliwości, by wyeksploatowany akumulator wystawić razem z odpadami komunalnymi, dlatego najrozsądniejszym rozwiązaniem jest skup złomu, zajmujący się również legalnym przyjmowaniem zużytych baterii i akumulatorów. Tego rodzaju przedsiębiorstwa działają w każdym większym mieście, ale również w mniejszych miejscowościach. Aby dodatkowo zachęcić właścicieli starych podzespołów do pozostawiania ich w skupie, firmy płacą za każdy kilogram złomu akumulatorowego, a sklepy z częściami nierzadko oferują zniżki na nowe produkty w zamian za przyniesienie do nich starej baterii.

Skup akumulatorów – od czego zależy cena?

Cena, za jaką skup odbierze od nas zużyty akumulator, w dużej mierze zależy od typu ogniwa. Podobnie jak przy cenach złomu, tutaj również płaci się za kilogram. Najmniej płaci się za akumulatory niklowo-kadmowe (NiCd), które jednocześnie mają największą masę i rozmiar. Nieco droższe będą za to ogniwa ołowiowe oraz żelowe, montowane w samochodach osobowych, a zatem najpopularniejsze i powszechnie dostępne. Ich średnia cena przekracza 2 zł za kilogram. Znacznie tańsze są z kolei baterie oraz akumulatory AA czy AAA, których ceny za 1 kg nie przekraczają 1 zł.

Skup akumulatorów – Poznań

Różnica w cenie oferowanej przez poszczególne skupy akumulatorów może wynikać również z regionu kraju i lokalizacji skupu – w poszczególnych województwach cena za kilogram tego samego surowca w skupie może różnić się o kilkadziesiąt groszy do nawet kilka złotych. Oddając zużyty akumulator w naszym skupie w Poznaniu, możesz być pewien atrakcyjnych stawek, rzetelnej wyceny oraz darmowego odbioru większej ilości złomu. Sprawdź naszą ofertę i sprzedaj z zyskiem zużyte akumulatory, ogniwa i baterie już dziś.