Czy oddawanie złomu do skupu się opłaca?

Wiele osób posiada w swoich garażach, piwnicach lub na strychach kilogramy metali i surowców, które nadają się do recyklingu i mogą zostać sprzedane w skupie. Tymczasem, mimo bogatej oferty firm zajmujących się odbiorem złomu, większość odpadów przez całe lata zaśmieca nasze gospodarstwa domowe, zamiast „zarabiać”. Właściciele złomu najczęściej wskazują na niskie stawki oferowane przez skupy, bardzo często nie zdając sobie sprawy, że sprzedaż złomu może być świetnym i bardzo dochodowym interesem.

Rodzaj złomu, a jego cena

Najtańszy i najpowszechniejszy na rynku złom stalowy kosztuje zwykle od kilkudziesięciu groszy do 1 zł za kilogram. Jednak za inne rodzaje metali i stopów, jak aluminium, miedź, cynk, mosiądz czy cyna można zarobić od kilkunastu do nawet ponad 20 zł za kilogram. Opłacalne będzie również sprzedaż starych akumulatorów, kabli, silników czy przewodów elektrycznych. Cennik złomu zależy nie tylko od rodzaju metalu, ale również od innych parametrów, takich jak grubość, zastosowanie, procentowa zawartość danego surowca (najdroższe są oczywiście „czyste” metale, bez domieszek innych tworzyw), ale także kształtu złomu, który z uwagi na formę i wymiary dzieli się na wsadowy i niewsadowy. Nie bez znaczenia jest także czystość złomu – za stary i skorodowany z pewnością nie otrzymamy tyle pieniędzy, ile za czysty, pozbawiony zanieczyszczeń i śladów eksploatacyjnych.

Drogi złom – z czego go pozyskiwać?

O ile zwykle nie ma problemów z pozyskiwaniem najtańszego złomu stalowego – wystarczy dobrze przejrzeć garaż lub strych, by zaleźć m.in.: stare pręty, płaskowniki, elementy konstrukcji metalowych, części rowerowe lub samochodowe, rury, stare narzędzia i wiele innych „skarbów”, o tyle wiele osób zastanawia się, skąd pozyskiwać metale kolorowe, za które w skupie możemy dostać znacznie więcej. Zbieranie puszek aluminiowych jest dobrą opcją, która z pewnością przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska. Warto również rozejrzeć się za starymi felgami samochodowymi oraz elementami montażowymi, bardzo często wytwarzanymi właśnie z aluminium. Miedź można pozyskiwać ze starych przewodów i rur, a metale szlachetne, jak złoto czy srebro odzyskuje się m.in. ze zużytych komputerów, telefonów komórkowych i urządzeń elektronicznych.

Czy sprzedaż złomu w skupie generuje koszty?

O tym, czy sprzedaż złomu jest opłacalna, nie decydują wyłącznie ceny skupu. Wiele osób zwraca uwagę na fakt, że koszty pozyskiwania, czyszczenia, załadunku i transportu złomu do skupu znacznie przewyższają ewentualny zysk, w najlepszym stopniu pozwalając „wyjść na zero”. Jednak wybierając odpowiednią firmę, jak Skup Złomu CAR-PLAC z Poznania, możemy sprzedać złom, nie ponosząc przy tym praktycznie żadnych kosztów za wywóz. Dojazd do klienta, załadunek, transport i odbiór złomu oferowane są za darmo, a doświadczona ekipa szybko uwinie się z załadunkiem i selekcją, pozostawiając należyty porządek i ład w miejscu składowania odpadów. Jak więc widać, sprzedaż złomu nie musi generować dodatkowych kosztów, pod warunkiem wyboru właściwego skupu, który te obowiązki weźmie na siebie.

Sprzedaż makulatury, folii i innych odpadów

Osoby, które w swoich gospodarstwach domowych zgromadziły duże ilości makulatury, szkła czy folii, również mogą sprzedać je z zyskiem, choć uczciwie należy przyznać, że ceny za kilogram makulatury są znacznie niższe niż ceny metali, a zbierania będzie czasochłonne. Warto jednak ewentualny zysk potraktować jako dodatek, a skupić się przede wszystkim na możliwości uporządkowania strychu, garażu lub piwnicy, poprzez pozbycie się zalegających tam latami śmieci. Oddając złom i surowce wtórne do profesjonalnego skupu, zyskujesz pewność ich legalnej i ekologicznej utylizacji, co w wielu przypadkach jest równie ważne, jak ewentualny zysk.