Na czym polega recykling metali kolorowych?

Recykling metali kolorowych pozwala ograniczyć koszty związane z produkcją aluminium, miedzi, cyny oraz innych surowców wykorzystywanych na szeroką skalę w przemyśle. Jednocześnie, przetwarzanie aluminiowych czy miedzianych odpadów, pozwala znacznie ograniczyć procesy zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Dowiedz się, jak przebiega recykling metali nieżelaznych i dlaczego jest on konieczny w dzisiejszych czasach.

Czym są metale kolorowe?

Nazwa „metale kolorowe” odnosi się do grupy metali i stopów, które nie zawierają żelaza. Mowa tu m.in. o aluminium, miedzi, cynie, mosiądzu, brązie czy ołowiu. Często określa się je również mianem metali nieżelaznych. Metale kolorowe zaliczają się do grona surowców, które podlegają recyklingowi, tak samo, jak szkło, makulatura, czy tworzywa sztuczne, zwane potocznie plastikami. Procesy recyklingu poszczególnych metali kolorowych różnią się od siebie w zależności od składu i właściwości poszczególnych metali, a samo przetwarzanie niektórych surowców może trwać nawet kilkadziesiąt dni, jednak taka forma pozyskiwania surowca w dalszym ciągu jest o wiele bardziej efektywna niż jego produkcja z wykorzystaniem ogromnej ilości zasobów, których ilość jest przecież ograniczona. Wystarczy wspomnieć, że do wyprodukowania 1 tony aluminium niezbędne jest zużycie aż 4 ton boksytu.

Dlaczego recykling metali nieżelaznych jest koniecznością?

Przetwarzanie nadających się do recyklingu metali kolorowych to nie tylko kwestia związana z minimalizacją kosztów produkcji oraz ograniczeniem wykorzystania naturalnych zasobów Ziemi. Trzecim bardzo istotnym czynnikiem, który wpływa na skalę recyklingu metali, jest zanieczyszczenie środowiska, generowane zarówno przez procesy wytwarzania aluminium czy miedzi, ale również będące konsekwencją zalegania takich odpadów jak ołów czy cynk w środowisku naturalnym. Recykling metali nieżelaznych jest więc koniecznością, a zarazem wyzwaniem, przed którym stoi współczesny świat.

Recykling aluminium i miedzi

Najpopularniejszymi przykładami metali kolorowych przetwarzanych w procesach recyklingu są miedź oraz aluminium. Stare puszki, felgi samochodowe czy opakowania, a także przewody elektryczne, czy rury i elementy instalacji hydraulicznych, to zaledwie niektóre przykłady występowania miedzi oraz aluminium. Tego rodzaju surowce po wstępnej selekcji oraz oczyszczeniu, mogą zostać przetopione w specjalnych piecach, a dzięki wykonaniu ponownych odlewów w specjalnych formach, zyskują „nowe życie”. Sam proces recyklingu aluminium jest dość długotrwały i dzieli się na następujące etapy:

  • wstępna obróbka mechaniczna,
  • wypalanie farb i nadruków, usuwanie lakieru,
  • przetapianie,
  • filtracja i oczyszczanie.

Proces przetwarzania złomu miedzianego sprowadza się do jego przetapiania w piecu, redukcji oraz odlewu sztabek. W przypadku zanieczyszczonych elementów miedzianych niezbędna jest ich rafinacja, dzięki której możliwe jest pozyskanie metali o najwyższym stopniu czystości.

Recykling pozostałych metali kolorowych

Nie tylko miedź i aluminium podlegają przetwarzaniu w procesie recyklingu. Do grona surowców wtórnych zalicza się również takie metale jak ołów, cyna czy cynk. Bardzo istotną cechą przetwarzania metali jest fakt, że recykling ma charakter niemal bezstratny – ilość odpadów powstających na skutek pozyskiwania nowego produktu ze złomu metali kolorowych jest śladowa, podobnie jak zanieczyszczenie środowiska.

Skup aluminium i metali kolorowych – Poznań

Posiadasz w swoim garażu, strychu lub piwnicy złom aluminiowy, miedziany lub inne metale kolorowe? Zamiast przetrzymywać odpady, oddaj je do naszego skupu w Poznaniu, sprzedając metale kolorowe w atrakcyjnych cenach. Gwarantujemy wysokie stawki oraz gotówkę płatną od ręki. Pozbądź się zalegającego złomu i sprzedaj go w skupie, korzystając z oferty Skupu Złomu CAR PLAC.