Klasyfikacja złomu – rodzaje

Firmy prowadzące skup złomu i surowców wtórnych na terenie całego kraju posługują się klasyfikacją złomu z podziałem na podstawowe rodzaje i szczegółowe kategorie. Wszystko po to, aby za skupowany złom wypłacać odpowiednią cenę, ale także w celu dalszego przekazywania poszczególnych rodzajów metali i ich stopów do ponownego wykorzystania. Zastanawiasz się, jak klasyfikowany jest złom w skupie i dlaczego warto segregować go przed zawiezieniem na złomowisko? Sprawdź niezbędne informacje.

Czym jest złom?

Mianem złomu określa się ogół metalowych przedmiotów, które mogą zostać wykorzystane ponownie w procesie recyklingu i przetwarzania odpadów. Proces ten nazywa się złomowaniem i polega na przetopieniu pozyskanych do recyklingu metali w piecach hutniczych. Tak ogólna i szeroka definicja powoduje, że każdy z nas w swoim najbliższym otoczeniu znajdzie mnóstwo różnego rodzaju złomu, począwszy od metalowych opakowań, elementów konstrukcji stalowych lub aluminiowych, poprzez puszki, profile, zużyte felgi i części samochodowe, a także blachy, elementy karoserii, silniki, fragmenty instalacji grzewczych i elektrycznych, przewody czy odpady pochodzące z różnego rodzaju rozbiórek.

Segregacja złomu – dlaczego to ważne?

Dla większości osób wszystko, co metalowe to złom – bez względu na to, jakie metale czy stopy zostały użyte do wyprodukowania puszek, profili, felg czy garnków – nie są one dla nas niczym więcej niż tylko stertą nikomu niepotrzebnych odpadów, które zagracają garaż, a w najlepszym przypadku można je sprzedać za „oszałamiającą” cenę 50 groszy za kilogram. O tym, jak nieekonomiczne i niewiele mające wspólnego z rzeczywistością jest takie myślenie, najlepiej przekonuje nas cennik złomu w skupie – co prawda zwyczajny stalowy złom kosztuje tam faktycznie mniej niż złotówkę za kilo, jednak sprzedając miedź, aluminium czy cynę, możemy zarobić nawet kilkadziesiąt złotych, w zależności od rodzaju, czystości czy stopnia zawartości poszczególnych pierwiastków w metalowych wyrobach.

Podstawowe rodzaje złomu

Aby procesy przetwarzania i recyklingu złomu przebiegały sprawnie i zgodnie z przyjętymi normami, wprowadzono klasyfikację złomu, którą posługują się podmioty skupujące metalowe odpady, wykonujące ich recykling, ale również klienci skupów złomu, mający do zaoferowania różnego typu metale i stopy. Podstawowym kryterium, według którego klasyfikuje się złom, jest surowiec (metal), z jakiego został on wyprodukowany – w całości lub większości. Poniższy schemat przedstawia ogólną klasyfikację złomu wraz z charakterystyką jego najważniejszych rodzajów.

Klasyfikacja złomu:

1. złom stalowy – najbardziej powszechna klasa złomu i jednocześnie najtańsza. Dzieli się na:

  • złom wsadowy – jest to odpad o parametrach umożliwiających bezpośredni wsad do pieca hutniczego. Minimalna grubość złomu wsadowego wynosi 4 mm, pozostałe wymiary: 1500 x 500 x 500 mm;

  • złom niewsadowy – elementy stalowe o wymiarach przekraczających podane powyżej dla złomu wsadowego. Tego rodzaju stal należy poddać odpowiednim procesom obróbki, zanim możliwe będzie użycie jej jako wsadu do pieca hutniczego.

2. Złom żeliwny – głównie elementy silników i maszyn przemysłowych, a także stare kaloryfery i elementy konstrukcji. Dzieli się na:

  • żeliwo białe (handlowe),

  • żeliwo ciemne (maszynowe).

3. Metale nieżelazne – zwane również złomem metali kolorowych – najbardziej pożądana i jednocześnie najbardziej dochodowa klasa złomu, na której w skupie można zarobić najwięcej. W zależności od gatunku złom metali nieżelaznych może kosztować nawet powyżej 50 zł za kilogram. Do metali kolorowych zalicza się m.in.:

  • aluminium,

  • miedź,

  • cynk,

  • ołów,

  • stopy metali: znal czy mosiądz.

Sprawdź jaki złom oddajesz do skupu!

Jak wynika z powyższego tekstu, warto znać klasyfikację złomu, planując jego sprzedaż w skupie. Pozostaje jeszcze pytanie, jak odróżnić złom stalowy od metali kolorowych? Wprawne oko szybko wychwyci różnicę, jednak laik może mieć wątpliwości, czy dany produkt wykonany jest z czystego aluminium, czy ze zwykłej stali. W takim przypadku warto wykonać próbę magnesem, który nie przyciągnie aluminiowych produktów i pomoże szybko posegregować złom w domowym zaciszu.